Neolitická revoluce a vlastnická práva

Člověk |

Přechod k zemědělství mohl souviset se vznikem, respektive zvýrazněním vlastnických práv. Jakmile si lidé začali více vážit takových statků, jako byl dům, nechtěli svůj majetek opouštět.

Neolitická revoluce a vlastnická práva



Samuel Bowles ze Santa Fe Institute a Jung-Kyoo Choib z Kyungpook National University přišli v časopisu v Proceedings of the National Academy of Sciences s novou teorií vysvětlující přechod k neolitu.

Vznik zemědělství představuje trochu problém, protože změna se na kvalitě života tehdejších lidí projevila negativně (podvýživa, choroby od domácích zvířat, zkažené zuby, mnohem namáhavější práce…). Proč potom k zemědělství vůbec přecházet? Standardní výklad tvrdí, že zemědělci dokázali zanechat více potomků (u kočovného způsobu života je omezeno množství dětí, které žena může nosit) a lovce/sběrače prostě přečíslili. Někdy se i uvádí, že zemědělství bylo sice celkově bědnější, ale přísun potravy zde byl stabilnější. Lovci byli po většinu času možná lépe živení, ale občas v zimě zemřeli hlady. Samozřejmě – jsou to všechno jen hypotetické scénáře/modely.

Nyní tedy výzkumníci přišli s dalším modelem, formalizovaným i do matematické podoby. Podle příslušné simulace mohl přechod k zemědělství souviset se vznikem, respektive zvýrazněním vlastnických práv. Jakmile si lidé začali více vážit takových statků, jako byl dům, nechtěli svůj majetek opouštět. Dům ovšem zrovna není mobilní; a když se lidé rozhodli zůstat na jednom místě, lov a sběr by je už neuživily, a bylo proto třeba přejít k pěstování rostlin a chovu dobytka. Přitom domácí zvířata ani vypěstované plodiny/jejich zásoby prý od počátku nebyly ve společném vlastnictví skupiny, ale soukromým vlastnictvím jednotlivců/jejich rodin.

Zdroj: Phys.org

Poznámky:
Jisté potíže této teorie (subjektivně):
– určitou oblast jako své vlastnictví ale vnímají i lovci a sběrači (a ostatně teritoriální jsou často i zvířata)
– i v paleolitu a mezolitu lidé často žili usazeni na jednom místě, naopak zemědělství může být extenzivní a s častým stěhováním polí i vesnic
– fakt ale je, že nějaká vazba mezi vlastnictvím a zemědělstvím asi skutečně existuje (je potřeba nekonzumovat hned, ale vytvářet zásoby a ty si hlídat; do obdělávání se dlouhodobě investuje práci, nelze nechat sklidit úrodu nikomu jinému…)
– Možná také přeceňujeme prosperitu předzemědělských společností – viz např. článek Paleolit nebyl žádný zlatý věk.



Úvodní foto: Karora, Wikipedia, licence public domain




Související články




Komentáře

27.07.2014, 21:04

.... hello....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.