Člověk |
V březnu letošního roku se účastníkům jednoho belgického diskusního fóra podařilo zachránit život svému kolegovi, který se pokusil spáchat sebevraždu.
V březnu letošního roku se účastníkům jednoho belgického diskusního fóra podařilo zachránit život svému kolegovi, který se pokusil spáchat sebevraždu. Ten se zřejmě pod vlivem nastupujícího jara ocitl v těžké depresi, která jej dovedla až na práh života. I když nejde o první případ tohoto druhu v historii Internetu, může být považován za “nejakčnější”.
Jistý 34letý starý mládenec začal svým internetovým spolubesedníkům naznačovat, že se cítí velmi osamělý. Současně zjišťoval, kolik prášků je potřeba pro odchod ze života. Jedna z účastnic diskuse vzala jeho slova vážně. Snažila se ho přesvědčit, že se určitě najde dost věcí, pro které stojí za to žít. Podle všeho bezúspěšně. Když se neznámý odmlčel, začala volat o pomoc v ostatních diskusních skupinách. Jeden ze zkušenějších uživatelů zorganizoval průzkum mezi účastníky, kteří již v minulosti s oním člověkem komunikovali. Tak se společnými silami podařilo poskládat dostatek údajů, které nakonec vedly k identifikaci neznámého.
Hodně jim pomohlo, že našli jeho stránky, ze kterých se dozvěděli jeho skutečné jméno, nikoli však adresu. První tip vedl do Gentu. Policie, které tento případ ohlásili, však v tomto městě nikoho takového nenašla. Teprve druhý pokus – Bruggy – přivedl záchranáře na správnou stopu. Když policie pronikla do zoufalcova domu, našla muže ještě naživu. Solidarita a zájem virtuálních přátel tak slavily úspěch.
Diskusní fóra jsou čím dál populárnější i mezi lidmi, kteří chtějí řešit své problémy s pomocí virtuálních přátel. Podle průzkumů hovoří mnoho lidí, zejména mužů, v diskusních fórech o všech svých problémech velmi otevřeně. Často jsou schopni probírat i to, co by jim při osobním kontaktu dělalo problémy. Vždy se totiž najde někdo, kdo je ochoten naslouchat a poradit nebo pomoci.
Přestože si řada lidí myslí, že diskutující se často přetvařují, skutečnost se ukazuje být jiná. Podle průzkumů mluví nejméně dvě třetiny účastníků těchto fór pravdu, jen s drobnými příkrasami, běžnými i v “reálném” životě. Řada z nich také vyhledává své protějšky geograficky blízké a s podobným postavením a zájmy. Občas se totiž stává, že virtuální přátelé se po čase setkávají a sbližují i mimo Internet.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.