Člověk |
Výzkumníci z Institute for Integrative Nanosciences v Drážďanech navrhli nový koncept, jak dopravovat léky na specifické místo v organismu. Princip by se v rámci nanorobotiky mohl ale uplatnit i obecněji.
Nápad využívá toho, že jisté buňky jsou samy o sobě velmi pohyblivé, protože obsahují bičík. Ano, jde o spermie, konkrétně býčí – ty jsou zvlášť rychlé. Pokud spermii uzavřeme do asi 50 mikrometrů dlouhé kapsle z titanu a železa, můžeme s ní pak navíc hýbat prostřednictvím magnetického pole. Pomocí magnetu měníme orientaci kapsle a tím i směr, kterým objekt pohání bičík.
Vedoucí projektu Oliver Schmidt tvrdí v článku publikovaném v časopisu Advanced Materials, že spermie jsou pro medicínské aplikace v tomto ohledu velmi výhodné. Zvládnou totiž pohyb i ve viskózním prostředí, navíc nejsou pro organismus nijak toxické.
The Register podotýká, že býčí spermie jsou významným mezinárodním obchodním artiklem. Americké firmy v roce 2012 např. dodaly do Íránu býčí sperma za 2 miliony dolarů, a to navzdory obchodním sankcím uvaleným na íránský režim.
Zdroj: The Register
Poznámky:
– Když už látkou pohybujeme magnetem, k čemu vlastně spermie? Eventuálně proč tedy na lék apod. nepřipojit rovnou silnější magnet? Pak je zde otázka imunitní reakce. Co by se stalo, kdyby si člověk do krve píchl spermie (býčí, lidské nebo konec konců i vlastní)?
– Ad býčí spermie: s podobnou technologií se pravděpodobně experimentovalo už na starověké Krétě… (PH: pardon, nemohl jsem si tento pokus o vtip odpustit).
bičík · magnet · nanotechnologie · spermie
Linkuj | Jagg | Delicious | Facebook | vybrali.sme.sk
Komentáře
29.07.2014, 21:43
.... tnx for info....
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.