Člověk |
Technologie by mohla obnovit těžbu prvků vzácných zemin v USA, která byla prakticky zlikvidována ekologickými požadavky.
Vědci z Rice University a Lomonosovovy univerzity v Moskvě přišli s novou technikou likvidace radioaktivního materiálu. Po přidání oxidu grafenu v podobě miniaturních „vloček“ do kontaminované vody (roztoku) se radionuklidy rychle vysrážejí a dají se snadno odstranit. Přirozeně nezávisí na tom, zda se jedná o radioaktivní materiál přírodní nebo vzniklý lidskou činností.
Oxid grafenu lze snadno vyrábět. Mechanismus je založen na adsorpčních vlastnostech oxidu grafenu, vše funguje díky obrovskému povrchu jeho částic. Výzkumníky však údajně překvapilo, jak rychle dojde k vysrážení. Dosud se k dekontaminaci používalo především aktivní uhlí nebo prášky jílových minerálů (bentonit).
Pokud u výsledných pevných částic chceme zmenšit objem nebo původní radioaktivní prvky nějak znovu použít, oxid grafenu lze z usušené sraženiny snadno vypálit. Uvádí se, že tato technologie by mohla obnovit těžbu prvků vzácných zemin v USA, která byla prakticky zlikvidována ekologickými požadavky (Čína s jinými normami vesele těží dále a ovládá současný trh). Čistit nebo uchovávat vytěženou radioaktivní hlušinu nebo vodu vyvěrající při vrtání na povrch (?) bylo až dosud velmi drahé.
Lanthanoidy se dnes používají především pro výrobu displejů.
Zdroj: Phys.org
Poznámka: Je to celé nějak specifické pro radioaktivní materiál, nebo prostě látka s aktivním povrchem čistí vodu i od dalších příměsí (asi – viz v jedné řadě s aktivním uhlím)?
Komentáře
05.02.2013, 09:00 sluka
chytání radioaktivity
Prosím pěkně, radioaktivita se nedá chytat (vychytávat). Radioaktivita (ionizující záření) se dá odstínit. Zbytek článku už je OK.
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.