Člověk |
Wittgensteinova snaha přijít na kloub tomu, jak přesně funguje lidský jazyk a odstranit zmatení spojené s jeho nesprávným použitím, vedla k řadě bizarních historek...
Wittgensteinova snaha přijít na kloub tomu, jak přesně funguje lidský jazyk a odstranit zmatení spojené s jeho nesprávným použitím, vedla k řadě bizarních historek. Známý je třeba případ, když manželka ekonoma Keynese prohlásila: „To je ale krásný strom.“ Wittgenstein se na ni podíval svým upřeným pohledem a otázal se: „Co tím přesně myslíte?“ Dotyčnou to podle jejích vlastních slov přivedlo téměř k slzám.
Emeritní profesor Princetonské univerzity Harry G. Frankfurt, který se ve svém díle zaměřuje především na otázky etiky, podrobněji rozebírá jiný Wittgensteinův rozhovor. Fanie Pascalová popisuje ve svých vzpomínkách na Wittgensteina, jak ležela v nemocnici po trhání mandlí a Wittgensteinovi do telefonu řekla: „Cítím se jako přejetý pes.“
Na to Wittgenstein opáčil: „Vůbec nemůžeš vědět, jak se cítí přejetý pes.“
Tato historka se většinou vykládá jako doklad Wittgensteinovy problematické povahy, jeho snahy přijít jazyku na kloub „za každou cenu“ (otázkou je, jak v tomto kontextu interpretovat Wittgensteinovo poslední dílo, Zkoumání, zda ne jako rezignaci na tuto snahu a uznání jazyka především v tom smyslu, jak je reálně používán). Pascalová samozřejmě netvrdila, že ví, jak se cítí přejetý pes, chtěla jen prostě říct, že se cítí špatně (něco jako „pod psa“). Wittgenstein odmítl přijmout metaforu.
Harry G. Frankfurt ovšem přichází s jinou interpretací – neporozumění mohlo být v tomto případě někde úplně jinde, na straně Fanie. Wittgenstein možná své poznámky pronášel jako určitý druh humoru (ostatně i jeho texty vzbuzují alespoň v laickém čtenáři dojem, že si z něj autor často dělá legraci). Nechtěl možná Fanie vytýkat příliš volné použití jazyka, ale spíše říct něco divného a paradoxního, co ji přiměje přemýšlet o něčem jiném než o své bolesti, prostě ji přivést na jiné myšlenky/rozptýlit.
Takže tím, kdo jazykové vyjádření chápal příliš doslovně a neadekvátně, byla pak alespoň podle Frankfurta naopak Fanie…
Poznámka: Jako úvod do Wittgensteinova myšlení lze doporučit nedávno vydanou knihu
Anthony C. Grayling: Wittgenstein – Průvodce pro každého
http://www.dokoran.cz/index.php?Wittgenstein&p=book.php&id=281
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.