Člověk |
Zelené bláznění nezná mezí. Nestačí mít dostatečně ekologický automobil nebo počítač, uhlíkoví mravokárci člověka pronásledují i po smrti – doporučují mu za účelem snížení uhlíkové stopy totiž zelený pohřeb.
Text na toto téma přináší New Scientist a je příznačné, že nikoliv jako morbidní a dekadentní kuriozitu, ale míněn je zcela vážně.
Čili jak se zeleně pohřbít? Rozhodně ne do země, protože půdy je přece nedostatek. Ani žeh už ovšem není pro zelené pokrokový, protože spálením samozřejmě vznikne prokletý skleníkový oxid uhličitý (mimochodem: v Británii se dnes podle New Scientistu žehem pohřbívá asi 75 % mrtvých, v USA 35 %). Jedna kremace ho vyprodukuje až 150 kg – nestačí totiž jen započítat spálení vlastního těla, ale připočíst třeba ještě palivo a rakev.
Další hřích: kremace je také ošklivě znečisťovatelská. Ve vzniklých plynech může být toxická rtuť (z amalgámů v zubních bombách), takže v Británii se chystá zákon nařizující krematoriím dávat do komínů rtuťové filtry.
Firma Resomation přišla proto se zelenější technikou likvidace těla – rozpustit ho při 180 C v hydroxidu sodném. V některých státech USA se již jedná o povolený postup. Tímto způsobem má z těla vzniknout 66 kg CO2.
Firma Cryomation jde ještě dál. Těla zmrazí pomocí kapalného dusíku na -195 C. Tělo se přitom rozpadne na prach a ten pak lze ve vakuu vysušit. Nakonec zbude k dalšímu nakládání jen hrstka (podobně jako popela). Prach lze nadto kompostovat a použít k hnojení. Když se techniky (vakuum a kapalný dusík) přepočítají na oxid uhličitý, vyjde prý 50 kg.
Zdroj: New Scientist
Poznámka: Nebyl by nejzelenější kanibalismus?
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.