Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Poptávka po uranu znovu otevírá opuštěné doly

***tisková zpráva České nukleární společnosti

Zájem o jadernou energetiku, která nezvyšuje emise skleníkových plynů, ve světě roste. Nové i současné jaderné elektrárny budou potřebovat dostatek uranu na palivo. Cena uranu se zvyšuje a tím se lepší i rentabilita důlních prací. Nyní se vyplatí znovu otevírat opuštěné doly na uran.

Cena uranu byla v roce 2000 kolem 10 dolarů za libru, nyní je na 140 dolarech za libru (0,45 kg). Těžba uranové rudy byla dlouho mimo pozornost investorů, to se však v poslední době změnilo. Zásoby uranu z demontovaných hlavic jaderných zbraní se vyčerpávají. K rostoucím cenám také přispívá skutečnost, že jeden z největších dolů na uran v kanadském Ontariu je stále zaplaven a těžba je tam dlouhodobě přerušena. Především v Asii se však staví nové jaderné elektrárny, ambiciózní programy mají v tomto ohledu především Čína a Indie.
Ve světě se nyní otevírají uranové doly, které byly po léta uzavřeny. Tak je tomu například v americkém státě Utah, kde již v minulém roce znovuotevřela velký důl kanadská Denison Mines Corp. Má produkovat 4000 tun uranové rudy měsíčně. Počítá se s tím, že bude využíván po mnoho příštích let, i když z tuny rudy se tu daří získat jen 6 liber (2,72 kg) uranu. V celém Utahu bylo nedávno vydáno 15 povolení k zahájení těžby a deset dalších je již připraveno. USA byly v roce 2006 podle World Nuclear Association (WNA) na desátém místě žebříčku v těžbě s 1692 tunami uranu ročně, první je Kanada s 9862 tunami.
Městům v jižním Utahu pomůže obnovená těžba zlepšit ekonomickou situaci. Nové doly mají těžit kolem 15 000 tun rudy měsíčně. Lepší ventilace by měla odstranit problémy s radonem, který se nepříznivě projevil na zdraví zdejších horníků v 50. a 60 letech minulého století. Důlní podniky v Utahu nyní trápí nedostatek kvalifikovaných horníků, většina z těch, kteří se této práci věnovali v minulosti, totiž opustila tento kraj po útlumu těžby na začátku 90. let. Obnovení těžby má i své odpůrce, poukazující na vysoké náklady se sanací některých vytěžených dolů z veřejných prostředků v minulých desetiletích.
Zdroj: The Salt Lake Tribune, WNA

***
Česká nukleární společnost (založena v roce 1990) je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie. Je členem Evropské nukleární společnosti a ČSVTS.
http://www.csvts.cz/cns

autor Václav Hanus, prezident ČNS


 
 
Nahoru
 
Nahoru