Člověk |
Jaké knihy stojí (subjektivně) za pozornost v letošním roce?
Přiznám se, že v češtině tentokrát nedokážu doporučit nic zásadnějšího z matematiky, fyziky, biologie ani třeba historie/archeologie. Pravděpodobně náhoda. Nebo snad se pop-science knihy na tato témata už příliš opakují (a já si toho všiml teprve nyní :-)).
Edwin Abbott: Plochozemě
Dílo klasické a vlivné, které ovlivnilo to, jak si dnes zájemci o matematiku představují koncept dimenzí. To, že taková kniha existuje, vědí prakticky všichni čtenáři sci-fi i populárních publikací o matematice. Vlastně je s podivem, že v češtině vychází až nyní. Alespoň otevřít a přelétnout Plochozemi stojí za to prostě proto, že tato kniha je opravdu často zmiňovanou klasikou.
O knize na stránkách vydavatele
Poznámka: Bohužel to, co se zde označuje jako přímka, má být úsečka, což při čtení docela ruší. Kniha je plná vět jako „tahle přímka je delší než tahle“, což už vyžaduje permanentní ignoranci hned u několika lidí současně. Vůbec občas mi přijde divně přeložené/zredigované. Druhá věc je, že se při čtení docela směju, přitom Plochozemě nemá pověst díla zrovna humoristického.
Kniha má vročení 2013, v Městské knihovně jsem ji ovšem objevil v novinkách. A konečně zjevně letos (s vročením 2014) vyšla i v konkurenčním překladu od Arga – zde se jmenuje Plochozemí. Tento překlad byl údajně původně dokonce vytvořen do překladatelské soutěže, takže kdo má možnost si vybrat, ať raději sáhne po letošním vydání z Arga. Vůbec je zvláštní náhoda, že kniha vyšla česky dvakrát prakticky souběžně (autor Edwin Abbott zemřel roku 1926, tj. není to tak, že by zrovna teď vypršela 70letá autorská práva)
O knize na stránkách vydavatele (Argo)
Pavel Troner: Mikropočítačová revoluce
Jistěže o počátcích Applu a Microsoftu už asi někdy četl každý, kdo se pohybuje ve světě IT. Pojmy Atari a Amiga zná zase každý (starší) člověk, který alespoň zavadil o počítačové hry. A jistěže příslušná témata jsou podrobně zpracována v on-line zdrojích. Ale přesto je příjemné přečíst si v jediné knize o tom, jak se zamýšlely Windows pro Atari, jak vypadaly první herní konzole či textový editor. Víte, že se třeba při hraní starých her na televizi lepily průhledné blány?
O knize na stránkách vydavatele (Dokořán)
Viz úryvek:
Krásné počátky počítačových her
Robert Ibrahim, Petr Plecháč: Báseň a počítač
Tohle téma knižně zatím asi nikdo nezpracoval. Kniha obsahuje odkazy na volně dostupné internetové aplikace pro statistické zpracování literárních textů. Aneb: když se do toho vloží počítače, dokáže být dokonce i humanitní věda zajímavá :-). Můžete se třeba dozvědět, zda Máchův Máj byla opravdu první česká báseň, která ve větší míře využívala jamb. (Verš začínající nepřízvučnou slabikou; v češtině, kde je přízvuk na první slabice, působí toto metrum cize – de facto vyžaduje používání jednoslabičných slov na začátku každého verše. Ani Máj není zdaleka celý v jambu, vlastně jsem se v češtině setkal s jedinou knihu v jambu – jedno z přebásnění byzantského příběhu Drosilly a Charikla.)
O knize na stránkách vydavatele (Academia)
Viz úryvek: Láska – páska
Nate Silver: Signál a šum
Zajímavé rozhodně pro ty, kdo se zabývají ekonomií, speciálně fungováním kapitálových trhů. Kromě toho ale obsahuje také výklad bayesovské statistiky a půvabný koncept světa jako sázkové hry.
O knize na stránkách vydavatele (Paseka)
Viz úryvky:
Spor jako sázkový kurz
Jak v praxi počítat s Bayesovou větou
báseň · dimenze · knihy · poezie · rozměry · rým · statistika
Linkuj | Jagg | Delicious | Facebook | vybrali.sme.sk
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.