Člověk |
Naleziště Arroyo del Vizcaíno v Uruguayi vydalo kosti obřího lenochoda – kterého prý ulovili lidé. Vše se mělo stát před asi 30 000 lety a do současného obrazu historie to opravdu dobře nezapadá.
V minulosti se v pop-science literatuře uvádělo, že Amerika byla osídlena asi před 35 000 lety. Pak ale převládlo přesvědčení, že toto datování se zakládalo na chybných interpretacích různých ohnišť apod., která s lidmi neměla nic společného. Dnes tedy dominuje názor, že nejstarší důkazy o přítomnosti lidí v Americe jsou staré asi 15 000 let (Cloviská apod. kultura).
Výzkumníci z Uruguaye v Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences nyní tvrdí, že objevili kosti obřích lenochodů. Skutečně obřích, protože jejich hmotnost dosahovala 2-4 tuny. Na kostech údajně mají být stopy kamenných nástrojů, snad až jakési vyryté značky. Byl objeven i kámen, který mohl být používán jako škrabka. Navíc má být nápadné, že všechny kosti byly dospělých zvířat, jako kdyby si je lidé selektivně vybírali. Při pádech ze skály apod. by mezi fosíliemi měly být i pozůstatky mláďat.
Uvádí se, že nedávno byly i v Brazílii objeveny skalní malby staré asi 30 000 let.
Za zmínku stojí ještě jedna zajímavost. Občas se objevují teorie, že první lidé dorazili do Ameriky z Evropy. Je zde jakási opora v genetice, kdy nejstarší obyvatelé Ameriky opravdu vykazují podobnosti s dnešní severoevropskou populací. Převládající vysvětlení zní, že jde prostě o dědictví společných předků odněkud z východní Evropy, Sibiře… a až poté dorazila do Ameriky další vlna osídlení, ta „indiánská“. To, že migrací ze Sibiře do Ameriky bylo víc, dokazují ostatně i v nedávnější době Eskymáci-Inuité.
Pak zde ale existuje i teorie, že lidé mohli do Ameriky dorazit opravdu z Evropy. Snad víceméně suchou nohou přes Severní ledový oceán, Grónsko – možná by to šlo. Čím by se však na tak dlouhém pevninském mostě živili?
Pointa: Máme již podivné teorie o osídlení Ameriky z Evropy, nyní se přidávají obdobně výstřední hypotézy, podle nichž to šlo i z Afriky. Uruguayi před 30 000 lety byla prý nejspíš osídlena z moře. Větry a proudy ze západní Afriky by prý umožnily obejít se při tom bez plachet a pádel, tvrdí alespoň autoři článku v Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.
Zdroj: Phys.org a další
Poznámky:
– Je těžko představitelné, že by lidé plující před 30 000 lety z Afriky do Ameriky nezemřeli cestou žízní. Occamova břitva by asi žádala vysvětlit všechno jinak (pozůstatky lenochodů nesouvisí s člověkem) – ale samozřejmě, kdo ví…
– Nakonec, nemohli prostě lidé přes Beringovu úžinu přejít už před nějakými 35 000 lety, jak předpokládaly starší teorie? Když před nějakými 50 000 lety byla osídlena Austrálie…
– Otázky „Kdo byl kde první“ mají i mimovědecké konsekvence, narážejí na politickou korektnost atd. (Viz třeba teorie, že Nový Zéland byl před Maory osídlen Číňany nebo jim blízkým etnikem.)
Komentáře
22.12.2014, 07:24
.... thanks for information!...
22.11.2014, 07:07
.... ñïàñèáî çà èíôó....
30.07.2014, 23:57
.... good....
20.01.2014, 23:00 cc
.
Vím akorát o zprávách s Islandu, že jim to tam občas vyhodilo ledního medvěda popř. přinejmenším jednou eskymáka. Jenže to je A) blíž B) jiná doba. Eskymáci kupříkladu jsou velmi nedávnou a prudce inovativní kulturou. Velmi doporučuji prohlédnout si na mapě Flores a nejbližší okolí. To není zdaleka jako z Kuby na Floridu. Podél Velkých Sund jsou to ze Singapuru i díky vhodně rozmístněným ostrůvkům 5-10 km přískoky celou cestu až tam.
20.01.2014, 22:17 admin
pravda
no, moc verohodne to cele opravdu nepusobi, ale asi zase nastava faze, kdy se bude osidleni ameriky posouvat zpet do davnejsi minulosti. a ty namorni cesty - hobiti nejak dopluli na flores. nekde (skvele zazdrojovano, pardon :-)) jsem kdysi cetl, ze v dobe rimske rise pry boure prifoukla lod s nejakymi divnymi lidmi, jedna intepreptace, indiani...
20.01.2014, 15:54 cc
dále
Dvoutunový lenochod má už docela šanci zabít se nešťastným pádem z celkem nevelké výše. Neštítím se dokonce tvrdit, že by to dospělé kusy přirozeně selektovalo od lehčích mláďat.
20.01.2014, 15:52 cc
Ne, nešlo.
4000 kilometrů po holém ledu z Evropy, 3000 oceánem na kládě z Afriky. Nešlo by to a basta. Kdyby tehdá měli takové technologie, tak nebudou lenochoda škrábat šutrem.
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.