Chemie |
Oxid dusný je prostě rajský plyn. I ti z nás, kdo se s ním nesetkali v praxi, si účinky dovedou představit třeba na základě scény z inspektora Closeaua, jak tento trhá zub Dreyfusovi.
Vědci Washington University School of Medicine v St. Louis nyní uvažují, že by se tato látka mohla používat nejenom k vzbuzení okamžité euforie, ale i pro léčbu klinické deprese – zejména tam, kde jiné metody nezabraly.
Výsledky založené na slepém pokusu byly publikovány v časopise Biological Psychiatry. Samozřejmě, než by se tato metoda stala standardem, bylo by třeba dořešit, jak často oxid dusný aplikovat, v jakých dávkách a zda by si pacienti měli nějakým způsobem „pouštět plyn“ sami. Jinak by rajský plyn měl mít jen minimální nežádoucí účinky – nevolnost či zvracení – které jsou navíc jen okamžité. Naopak zlepšení psychického stavu pacienti reportovali i poté, co už v krvi žádný oxid dusný neměli. Za významné se považuje, že příslušný efekt se dostavoval rychle, už druhý den. Účinek klasických SSRI (serotoninových) antidepresiv typu Prozacu či Zoloftu se naproti tomu projevuje až v řádu týdnů, mezitím se pacient může třeba zabít (to se samozřejmě může stát vždycky), ale především může lék vysadit jako subjektivně neúčinný, takže pak není jasné, co dělat dál.
Nadějné by tedy mohly být třeba verze, kdy se bude aplikovat N2Oa k tomu užívat SSRI, pak se rajský plyn vysadí… ale vše bude třeba ještě vyzkoušet (a naneštěstí než se taková léčba eventuálně stane standardem, potrvá to ještě mnohem déle).
Zdroj: Phys.org a další
antidepresiva · oxid dusný · rajský plyn · SSRI
Linkuj | Jagg | Delicious | Facebook | vybrali.sme.sk
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.