Slovní hra jménem kenning

Člověk |

Kenning je poetický opisný prostředek, poněkud připomínají stupido. Principem kenningu je prostě přirovnání a opis jednoho slova pomocí slov jiných. Těchto metod se do jisté míry využívá i v dnešní poezii a vlastně v poezii jakékoliv. ...




Kenning je poetický opisný prostředek, poněkud připomínají stupido. Principem kenningu je prostě přirovnání a opis jednoho slova pomocí slov jiných. Těchto metod se do jisté míry využívá i v dnešní poezii a vlastně v poezii jakékoliv. Už Homér často nahrazoval například jména bohů a hrdinů jejich opisy (epitety), takže Athéna byla třeba “bohyně plamenných zraků”. Hlavní rozkvět kenningů je však spojen s drsným světem severských ság a neméně drsných vikingských poetů, skladů.

Jak takový severský kenning vypadal? Opisy byly jaksi standardizované, takže významy slov nebylo obvykle potřeba hádat. Bitva byla například zvána "metlice kopí". Opis pro slovo loď zněl "oř moře". Některá přirovnání byla utkána z konkrétní mytologické látky, např. označení zlata jako "pokuta za vydru" – v jednom z mýtů museli totiž severští bohové platit výkupné za člověka, jehož zabili právě v podobě vydry. Částí tohoto výkupného byl mimochodem i malý prstýnek, který posléze udělal skvělou kariéru v německé středověké Písni o Nibelunzích a ještě později u Richarda Wagnera.
Tvorba kenningových opisů může být i vícenásobná. Moře je Poseidónova země (respektive říše nějakého jiného boha – staří Germáni samozřejmě neuctívali božstva řecká). Loď by se pak stala "ořem Posedidóny země". Snorri Sturlusson ve svém komentáři ke staré islandské poezii (tzv. Edda) uvádí, že narazil i na kenningy skutečně mnohonásobné. V češtině však takto budované konstrukce začnou rychle znít nesmyslně, protože nebude jasné, jaký přívlastek se vlastně váže k jakému předmětu. Angličané se svou absencí skloňování podstatných jmen se mohou vyřádit podstatně lépe (více o kenningových hrách v angličtině např. na adrese http://kennexions.ludism.org/old/kenning.html).
Kromě poezie se kenningy používaly rovněž při opisech tabuizovaných slov. Tak třeba původní označení pro medvěda se stalo tajným a bylo ve slovanských jazycích opisováno neutrálním medo-jed, z čehož posléze vznikl i náš medvěd.

Úloha
Co by mohly znamenat následující kenningy?
Dar révy, přenašeč deště, rudý žrout, pes lesa, dům kostí, pot včel, chléb svíce, hříva moře.

Řešení
Za nejpravděpodobnější pokládám následující výklad:
Víno, mrak, oheň, vlk, hřbitov, med, vosk, vlna.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.