Člověk |
Člověk se může bez větších problémů naučit vysílat do hlasivek příslušné signály, aniž přitom nahlas promluví. Čtecí zařízení není představováno žádnými elektrodami na hlavě, ale čtečkou v límci.
Na konferenci společnosti Texas Instruments byl předveden údakně první telefonní hovor, v rámci kterého telefonující (Michael Callahan ze společnosti Ambient) nemluvil, ale systém „četl“ jeho slova a vlastní řeč syntetizoval počítač.
Nešlo přitom o skenování mozku, ale hlasivek. Člověk se může bez větších problémů naučit vysílat do hlasivek příslušné signály, aniž přitom nahlas promluví. Čtecí zařízení není představováno žádnými elektrodami na hlavě, ale čtečkou v límci. (Na New Scientistu/You Tube je video, kde čtečka na krku připomíná psí obojek :-)) Čtou se bezhlesně "vyslovovaná" slova, nikoliv myšlenky, čili by nemělo docházet ke zmatení ani vyzrazení něčeho, co by mluvčí nechtěl. Nakonec stejný účinek má, pokud člověk současně slova šeptá.
Limitující v tuto chvíli není čtení signálů z hlasivek, ale přesnost rozpoznávání řeči, slovní zásoba systému, jeho schopnost se učit a správně reagovat na individuální rozdíly mezi mluvčími.
Zdroj: New Scientist
Možné využití je samozřejmě v medicíně (řeč lidí s určitým postižením), ale i jinde. Někdy je určitě lépe nahlas nic neříkat – ne nutně kvůli utajení, ale ostatní to může prostě rušit. Čtení mechanické informace z hlasivek by také mělo smysl i v hlučném prostředí.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.