Člověk |
Společnost IBM oznámila, že Ministerstvo obrany (DoD) vybralo nové vysoce výkonné výpočetní systémy (HPC) IBM pro nasazení v Hlavním středisku sdílených prostředků Námořního oceánografického úřadu (NAVOCEANO).
Systém IBM bude nejvýkonnějším superpočítačem v americké armádě
Společnost IBM oznámila, že Ministerstvo obrany (DoD) vybralo nové vysoce výkonné výpočetní systémy (HPC) IBM pro nasazení v Hlavním středisku sdílených prostředků Námořního oceánografického úřadu (NAVOCEANO). Měly by obsahovat nejrychlejší superpočítač v americké armádě a jeden z nejrychlejších superpočítačových clusterů na světě podle aktuálního seznamu 500 nejvýkonnějších superpočítačů. Nové systémy ztrojnásobí efektivní výpočetní výkon střediska, poskytnou podstatně lepší výpočetní podporu výzkumu a vývoje ministerstva a zkvalitní modelační a simulační schopnosti amerického námořnictva na podporu celosvětových operací.
Nové počítače mají podstatně rozšířit schopnost námořnictva provádět v globálním měřítku modelování a simulace, uskutečňovat rozmanité úkoly a maximálně podporovat fungování celosvětové flotily. Nejsilnější z nových systémů má dosahovat rychlosti až 20 biliónů matematických operací za sekundu v prostředí střediska NAVOCEANO, kde má provozní odolnost a vysoká dostupnost prvořadý význam. Typická provozní dostupnost systémů by měla přesahovat 99 procent.
Superpočítačové řešení NAVOCEANO je tvořeno systémy IBM eServer p655 propojenými clusteringovou technologií IBM. Všechny nové systémy HPC jsou založeny na mikroprocesorech POWER4+ a používají operační systém AIX. Architektura POWER, označovaná jako první ‚server na čipu,‘ nabízí zákazníkům otevřená, inovativní technologická řešení s operačními systémy AIX, OS/400 nebo Linux, jež reagují na rostoucí poptávku po 64bitových aplikacích. Mikroprocesory řady IBM POWER patří mezi nejpoužívanější v počítačovém odvětví. Kromě výkonných serverů IBM pSeries, iSeries a JS20 BladeCenter najdete tyto mikroprocesory v herních konzolích Nintendo, počítačích Apple a některých nejvýkonnějších superpočítačích a úložných systémech na světě.
Seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa sestavují a publikují Jack Dongarra z Univerzity Tennessee, Erich Strohmaier a Horst Simon z NERSC/Lawrence Berkeley National Laboratory a Hans Meuer z Univerzity Mannheimu (Německo). Celý seznam je k dispozici na adrese http://www.top500.org.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.