Člověk |
Unikátní námořní atlas z 16. století, který byl nedávno znovu objeven v trezoru Vědecké knihovny v Olomouci, byl převeden do digitální podoby; dalších podobných exemplářů se na světě dochovalo jen pět.
***tisková zpráva společnosti AiP
Unikátní námořní atlas z 16. století, který byl nedávno znovu objeven v trezoru Vědecké knihovny v Olomouci, byl převeden do digitální podoby. Díky tomu je na Internetu k dispozici široké veřejnosti. Přístup je zajištěn v rámci projektu Manuscriptorium (http://www.manuscriptorium.com). Zájemci o rukopis mohou jeho digitální kopii v nižší kvalitě prohlížet i na webových stránkách knihovny (http://dig.vkol.cz/).
Námořní atlas z roku 1563, jehož autorem je katalánský kartograf Jaume Olives, je tvořen sedmi pergamenovými listy o rozměrech 31 x 23,5 centimetrů. Pokrývá oblast Středozemního a Černého moře a severní část Atlantiku Jde o unikátní dokument – dalších podobných exemplářů se na světě dochovalo jen pět: dva v Itálii a po jednom v USA, Francii a Španělsku. Bližší informace najdete na http://dig.vkol.cz/dig/mii33/popis.htm.
Manuscriptorium je mezinárodní katalog historických fondů, jehož součástí je také knihovna plných digitalizovaných dokumentů. Provozovatelem Manuscriptoria je Národní knihovna ČR a v současné době systém zpřístupňuje přibližně 1 000 000 stran digitálních dokumentů. Patří mezi ně i nejcennější středověké rukopisy uchovávané na území ČR, například Kodex vyšehradský, či nedávno v Paříži zakoupený fragment Dalimilovy kroniky. Technickým partnerem Manuscriptoria je AiP Beroun. Přístup do digitální knihovny podléhá licenci, námořní atlas Jaume Olivese však byl vzhledem k očekávanému zájmu o elektronickou podobu zařazen mezi volně dostupné dokumenty.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.