Ve Spojených státech nedávno datový sklad pomohl objasnit vraždu. Jak? Velmi elegantně. V lesíku nedaleko velké americké aglomerace bylo nalezeno tělo mrtvého muže. Vrah se jej sice snažil zakopat, ale náhodný kolemjdoucí v čerstvé zemině zahlédl kus látky. Policejní vyšetřování se dostalo po nějaké době do slepé uličky. Jeden z vyšetřovatelů dostal nápad. V hlíně byla i samolepka s čárovým kódem z velkého řetězce obchodů s nářadím. Posléze, na žádost zmiňovaného detektiva, se zjistilo, že jím byla polepena lopata, kterou vrah použil k ukrytí těla. Dle čárového kódu byl identifikován obchod, kde byla lopata zakoupena, současně ovšem i den a přesný čas nákupu. Vyhledání záběru (opatřeného časovým údajem) bezpečnostní kamery umístěné nad kasou, kde vrah lopatu zakoupil pak již bylo jen otázkou okamžiku.
Šéf divize IT onoho obchodního řetězce vyprávěl tento příběh na bezpečnostní konferenci pořádané americkým Computerworldem. Byl sice rád, že jejich datový sklad dokázal napomoci vyřešení kriminálního případu, větší radost však měl z faktu, že budování velmi drahého systému pro ukládání dat má i praktický přínos.
Důvodem, proč podniky po delší dobu uchovávají data, je totiž americká legislativa. Američtí obchodníci, ale dnes již i jejich světová zastoupení, musejí po předepsanou dobu uchovávat množství dat o provedených transakcích a identitě zákazníků. Nárůst ukládaných dat po přijetí nových „protiteroristických“ zákonů potvrzují i různé analýzy trhu.
Podle studie společnosti Meta Group roste objem ukládaných dat roste ročně o 125 %. Důvodem růstu může být dle Meta Group právě i celá řada iniciativ v podnicích, které mají vést ke sladění archivace dat se zákony. V současnosti také mnohde probíhají konsolidační projekty, které se rovněž odrážejí ve výrazném růstu objemu dat. Stinnou stranou masivního růstu ukládaných dat je zpráva, dle které až 80 % dat jen nečinně leží v datových skladech a blokuje místo.
Potřeba ukládání velkých objemů dat však dělá radost dodavatelům zálohovacích a úložných systémů. Dle studie IDC celosvětový prodej softwaru pro ukládání dat vzrostl v prvním čtvrtletí tohoto roku meziročně o téměř 25 % , a dosáhl tak výše téměř 1,8 miliardy dolarů.
Trh diskových úložných systémů ve 4. čtvrtletí loňského roku zaznamenal meziroční nárůst obratu okolo 6,1 %. Dosáhl tak ve srovnáním s uplynulými 2 lety dokonce rekordního růstu.
Objem prodaných úložných kapacit ve světě se v prvním čtvrtletí 2004 meziročně zvýšil o téměř 40 %,
a dosáhl tak výše 247 PB. Dle aktuálních výsledků studie IDC za druhé čtvrtletí 2004 vzrostl celosvětový trh diskových úložných systémů o 5 % na 5 miliard dolarů.
Z uvedených čísel je patrné, že ukládání dat je dobrý byznys.
Tento Editorial vyšel v Computerworldu 34/2004.