Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Výhoda domácího hřiště se komplikuje

pravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

Domácí týmy bývají ve sportech typu fotbalu obecně úspěšnější. Výhodu domácího hřiště lze vysvětlovat celou řadou faktorů:

– podpora fanoušků
– sklon rozhodčích nadržovat za těchto okolností domácím, nepískat „proti publiku“
– hřiště nejsou stejná, domácí to své důvěrně znají
– únava hostujícího týmu z cesty apod.

Jenže, jak se ukazuje, tohle všechno se trochu komplikuje. Logické by bylo předpokládat, že za těchto okolností nebudou totiž všechna domácí hřiště poskytovat stejnou výhodu – jednotlivá mužstva se liší oblibou u svých fanoušků, každé hřiště je „jinak jiné“, pokaždé se cestuje jinak daleko… Andreas Heuer a Oliver Rubner z univerzity v Mnichově ale prošli výsledky německé fotbalové Bundesligy od roku 1965 do současnosti. Za hlavní kritérium, podle něhož posuzovali úspěšnost jednotlivých týmů, si vzali ne počet výher/proher, ale rozdíl ve vstřelených gólech.

Potvrdilo se, co všichni víme, že domácí opravdu jsou úspěšnější a v průměru vstřelí na zápas o 0,7 gólů více než hosté. Jenže neexistoval žádný tým, který by z výhody domácího prostředí dokázal vytěžit víc než ostatní. Existovaly sice určité „krátkodobé“ odchylky, jenže při celkovém srovnání se rozdíl utopil v náhodném šumu.

Jak toto zjištění vysvětlit?

Zdroj: New Scientist a další

Poznámky:
– Mám vlastní zkušenost se zápasy šachovými, zde se nezdá, že by domácí prostředí znamenalo nějakou výhodu. Což by vylučovalo faktor „únava z cesty“… (první tři faktory hrají v šachách minimální roli)
– Jiné faktory: Družstvo jede na zápas den předem – společné opíjení se?

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru