O tom, co všechno se dá zjistit při sledování mozkové aktivity funkční magnetickou rezonancí (fMRI), se již na ScienceWorldu psalo několikrát. Nejnovější úspěch: vědcům se podařilo rekonstruovat tvář, na kterou se skenovaný člověk díval.
Marvi Chun z Yale University a jeho kolegové výsledky publikovali v časopisu NeuroImage. Na začátku potřebovali svůj systém zaučit, dobrovolníci si tedy prohlíželi tváře a přitom se sledovala odpovídající aktivita. Nakonec (po asi 300 zhlédnutých obličejích) bylo přiřazení natolik těsné, že se dalo i obrátit.
Experimentu se účastnilo šest lidí. Bohužel není jasné, zda pro každého z nich se systém musel zaučovat zvlášť, nebo zda by nyní aplikace dokázala z mozkové aktivity rekonstruovat i tvář, kterou si bude prohlížet někdo úplně jiný.
Lidé mají pro rozpoznávání tváří speciální modul, zachycující objekt s velkou citlivostí. Jiné formy obsahu aktuálního vizuálního vědomí se přes fMRI tak snadno rekonstruovat nepodařilo (jiní autoři tvrdí, že takhle jde ale poznat i kartu vytaženou z balíčku). Výzkumníci byli pouze schopni určit, zda se dotyčný dívá např. na budovu nebo nějaké zvíře, ale už bez dalších podrobností.
Autoři výzkumu jako možné využití uvádějí, že třeba budeme moci lépe porozumět, jak tváře vnímají autisté či lidé s jiným poškozením.
Zdroj: Phys.org
Poznámky:
– Jak přesně by šla rekonstruovat podoba vlastního psa? Aktivuje se zde modul pro lidské tváře?
– Šlo by takto třeba snímat mozky svědků trestných činů? Namísto složité rekonstrukce by prostě jen byli vyzváni, aby si vše představili znovu ?