Tisková zpráva České astronomické společnosti
Česká astronomická společnost vyhlásila Českou astrofotografii měsíce za červen 2006. Stala se jí fotografie mlhoviny IC 1318 v souhvězdí Labutě, kterou pořídil Pavel Gaugg z Vamberka. Labuť patří mezi výrazná letní souhvězdí a je v průběhu léta velmi dobře pozorovatelná.
Hvězda Sadir (Gama Cygni), jejíž jméno pochází z Arabského slova şadr (hruď, hrudník), vděčí za svoje pojmenování poloze v souhvězdí Labutě. Leží právě v "kříži" Labutě, tam, kde má hruď. Protože se Labuť nachází v oblasti mléčné dráhy, vyskytuje se v ní velké množství emisních mlhovin s velkým zastoupením ionizovaného vodíku, zářícího na vlnové délce čáry H-alfa, která je zodpovědná za červenou barvu mlhovin. Nejvýraznější část mlhovin v okolí hvězdy Sadir je označována jako IC 1318A, B a C. Na velmi tmavé obloze je možno ji pozorovat vizuálně pomocí velkého triedru nebo dalekohledu s velkým zorným polem. Při pozorování za horších podmínek pomůže mlhovinový filtr, nejlépe UHC.
V celé své kráse se však mlhoviny ukáží až na snímku, pořízeném dostatečně dlouhou expozicí. Třeba takovém, jakým je červnový vítězný snímek ČAM. Ten nebyl pořízen dalekohledem, ale fotografickým 200mm teleobjektivem. Na obloze nad námi existuje mnoho dalších fotogenických oblastí, které lze nejlépe zachytit právě přístroji s podobně krátkou ohniskovou vzdáleností. Vyžaduje to jen trochu trpělivosti, tmavé oblohy a znalostí, kde se tyto oblasti nacházejí. Přejeme autorovi vítězného snímku i všem ostatním fotografům co nejvíce takových vydařených fotografií.
Podrobné a technické údaje ke snímku:
Autor: Pavel Gaugg, 26 let
Objekt: IC 1318
WWW: http://gaugg.astronomy.cz/
Optika: Canon EOS 300D upravený, objektiv EF 200mm f/2,8
Montáž: Sky Watcher EQ6 Synta
Místo: Vamberk
Datum: 22.05.2006
Čas: začátek cca v 1h30min
Expozice: 6x5min. bez pointace při 800 ISO a světelnosti f/3,5 CLS filtr, 4x5min. bez pointace při 800ISO a světelnosti f/3,5 UHC filtr
Navádění bez pointace, pouze se zapnutou nahrávkou manuálně napointované PEC.
Zpracování: formát RAW, odečteny temné snímky, snímky složeny a zprůměrovány. Kombinace vyladěna ve photoshopu – nastaveno tmavé pozadí a zvýšen kontrast a jas, vyladěny křivky a úrovně. Ve snímku zredukován šum.
Pokud byste rádi viděli i další fotografie aktivních účastníků ČAM, nalistujte si prosím na www stránkách ČAM jejich webové odkazy, kde naleznete nejen mnoho dalších snímků, ale i mnoho užitečných rad a nápadů.
Na základě podkladů poroty České astrofotografie měsíce připravil Ing. Martin Myslivec.
http://www.astro.cz/cam/
ČESKÁ ASTRONOMICKÁ SPOLEČNOST
sekretariát:
Astronomický ústav AV ČR, Boční II / 1401, 141 31 Praha 4
tel. 267 103 040, info@astro.cz