Fyzika |
O tom, že vedra ve městech by se mohla výrazně omezit, kdybychom natřeli maximum ploch na bílo, se zde již psalo. Tento plán propaguje mj. „skeptický ekolog“ Bjorn Lomborg. Je to podle něj řešení levné a účinné – na rozdíl od všemožných emisních politik.
Viz také: Rostoucí teploty ve městech se dají zvládnout
Lomborgův názor byl nyní potvrzen počítačovými simulacemi, které provedli vědci na americkém National Center for Atmospheric Research (NCAR). Města dnes představují tepelné ostrovy, kde bývá o 1-3 C tepleji než v okolních venkovních oblastech. Na vině je jednak produkce tepla, ale i to, jak tmavé asfaltové plochy absorbují sluneční záření. Simulace ukázaly, že důsledné natření střech na bílo by efekt tepelného ostrova omezilo asi o třetinu (tedy až o jeden stupeň); co je ještě důležitější, ochlazení by se projevovalo hlavně tehdy, když je ho nejvíce třeba, tj. za horkých letních dnů. Model pro New York ukázal pokles teploty v létě až o 2 stupně. Samozřejmě, že efekt se bude lišit podle toho, jaké střechy v konkrétním městě převládají, zda jsou rovné nebo šikmé, jaká je „hustota střech“ atd.
Pravda ovšem je, že v reálném světě by se bílý nátěr musel obnovovat, protože by barva tmavla třeba účinkem prachu a zvětrávání/chemických reakcí barvy.
Zdroj: ScienceDaily
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.