Uhlíkové nanotrubičky by mohly mít další využití, se kterým bychom se setkávali na každém kroku. Skla a zrcátka automobilů by s jejich pomocí mohla přestat namrzat, respektive být snadno a rychle rozmrazována.
Nanotrubičky by se na sklo měly nanášet rozpuštěné v průhledném bezbarvém laku. Půjde o vodivou formu uhlíku, která by po zaschnutí vytvořila na skle kompaktní vodivou vrstvu. Vyhřívání skla by se pak provádělo elektricky.
Další možné využití této technologie by mohlo souviset s vyhříváním místností (nátěry zdí, topení v podlaze apod.). Oproti technologiím, které využívají k ohřívání elektrickým proudem protkání kovovými drátky, by nová technologie měla být mnohem odolnější. Na rozdíl od zlomení drátku nenaruší lokální poškození naneseného filmu jeho celkovou funkčnost. Nanotrubičky by se také měly vyznačovat rychlejším efektem a nižší spotřebou. Do nanášené směsi lze také přidávat různé množství nanotrubiček, a tak regulovat účinnost vyhřívání – alespoň do určité míry, pak vrstva přestává být průhledná (třeba v případě vyhřívání zdí to ovšem nevadí).
Tým, který prováděl příslušný výzkum, vedl Dominik Nemec z Fraunhoferova ústavu.
Zdroj: New Scientist,
http://www.newscientisttech.com/article/dn10850-nanotube-coating-promises-icefree-windscreens.html
United Press International
http://www.upi.com/NewsTrack/view.php?StoryID=20061222-075639-3405r
Poznámka: Obdobné nanotechnologické projekty počítají také s (nejen) automobilovými skly nesmáčivými. Tohoto efektu by se mělo dosahovat přidáním oxidu titaničitého. Elektricky vyhřívané nanotrubičky mohou samozřejmě sloužit k témuž účelu, respektive k rychlému odpaření kapalné vody.