Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Čeští vědci pomáhají stavět „neutrinové váhy“

***oznámení tiskového odboru AV ČR
Obří vakuová komora nastoupila 9000 km dlouhou cestu.
Již třetí generace fyziků se snaží zvážit neutrino – pravděpodobně nejlehčí a přitom nejpočetnější částici ve vesmíru. Zatím je známo jen to, že čtvrt milionu neutrin váží méně než jeden elektron, který je druhou nejlehčí částicí.
Přesnější zvážení neutrin má umožnit mezinárodní projekt KATRIN. Vědci proto nyní staví ve Výzkumném centru v Karlsruhe desetkrát citlivější „neutrinové váhy“. Projektu KATRIN se účastní i vědci z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR spolu s fyziky z Německa, Spojených států, Ruska a Velké Británie.
V německém Deggendorfu byla pro tyto „váhy“ vyrobena obří vakuová komora, kterou však do 300 km vzdáleného Karlsruhe nelze dopravit ani po silnici, ani vnitrostátním vodním kanálem mezi Dunajem a Rýnem. Komora, která váží 200 tun, má průměr 10 metrů a je dlouhá 23 metrů, a proto nastoupila 9000 km dlouhou objížďku přes Černé moře, Středozemní moře a Atlantický oceán.
Cestu obří vakuové komory provázejí dramatické okamžiky především při průjezdech plavebními propustmi. Cesta začala počátkem října a do Výzkumného centra v Karlsruhe by pozoruhodný náklad měl dorazit v prosinci. Zajímavá bude nepochybně i montáž vakuové komory, neboť k ní bude zapotřebí obřího jeřábu a demontáže střechy specializovaného pracoviště.


Průjezd plavební komorou v Jochensteinu


Komora o průměru 10 m a délce 23 m při vakuových zkouškách v Deggendorfu


Mapa objížďky vakuové komory experimentu KATRIN

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru