Citát pro tento den: Entropie

Chemie |

"Americký fyzik Gibbs začínal své přednášky o termodynamice vždy Carnotovým cyklem, který mu vždy vyšel schválně špatně. Když se do výkladu zamotal a všechno popletl, skončil přednášku omluvou. V druhé lekci pak brilantně a bezchybně ...




"Americký fyzik Gibbs začínal své přednášky o termodynamice vždy Carnotovým cyklem, který mu vždy vyšel schválně špatně. Když se do výkladu zamotal a všechno popletl, skončil přednášku omluvou. V druhé lekci pak brilantně a bezchybně provedl důkaz do písmene přesně. Rozdíl mezi oběma přednáškami pak přisoudil snížení entropie." Kdo odhalí ve výroku nejvíce paradoxů?
Zdroj: Milan Odehnal: Supravodivost a jiné kvantové jevy, Academia, Praha, 1992

1, Závěrečným paradoxem, který vcelku banální vtip převrací na druhou, je skutečnost, že entropie uzavřených systémů samozřejmě klesá.
2, Podle Gibbse se jmenuje Gibbsova energie, známá veličina, s niž se často pracuje např. ve fyzikální chemii nebo biochemii. Pro systémy s konstatním tlakem (což platí pro reakce probíhající v atmosferických podmínkách) je právě Gibbsova energie a ne entropie mírou vratnosti chemických reakcí. Platí, že dH = T * dS.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.