Fyzika |
Je náš mozek kvantovým počítačem? Je biologická evoluce řízena zákonistostmi kvantové fyziky? Těžko říct... ...
Je náš mozek kvantovým počítačem? Je biologická evoluce řízena zákonistostmi kvantové fyziky? Těžko říct…
Kvantové procesy mohou, podle hypotézy, s níž vystoupili John Eccles a Roger Penrose, probíhat v lidském mozku. Jistá kvantová neurčitost se pak dává dokonce do souvislosti s velmi problematickým fenoménem svobodné vůle.
Podle druhé teorie eventuálně by se mohly uplatnit i v průběhu biologické evoluce. S touto teorií nedávno vystoupil britský biolog Johnjoe Mc Fadden (viz např. http://www.britskelisty.cz/0002/20000211d.html). Organismy by si podle této teorie jaksi “vybíraly” výhodnější mutace, přičemž by měly k dispozici přehled o více alternativách současně – podobně jako kvantový počítač, který se také nachází ve více stavech současně. Vedlo by to minimálně k podstatnému zrychlení vývoje pozemské biosféry a představovalo tak odpověď na názor, že vzhledem ke známým okolnostem proběhl evoluční proces na Zemi až podezřele rychle.
Obě teorie však nikdy nedosáhly obecnějšího přijetí. Jak poznamenává např. František Koukolík ve své Knize o Evě a Adamovi (Makropulos, Praha, 1997), proti možnosti kvantových procesů v lidském mozku hovoří mj. problémy, s nimž se setkáváme při konstrukci dnešních kvantových počítačů. Pokud si uvědomíme, jak snadno může kvantový počítač (vlnová funkce) zkolabovat i při minimální interakci s vnějším prostředím, potom by smysluplné kvantové události při teplotě a hustotě částic v mozku nutně zanikly v tepelném/entropickém šumu. Navíc není vůbec jasné, jak by se vlastně přenášela ona kvantová informace do klasické elektrochemické podoby, s níž se pracuje v rámci živočišné nervové soustavy.
Komentáře
30.07.2014, 13:10
.... ñïñ!...
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.