Co jsou to kognitiva a nootropní látky?

Chemie |

Kognitiva, nootropní látky, chytré drogy (smart drugs) - s takovými názvy se dnes lze setkat poměrně často. Jaké z nich jsou skutečně účinné a kde se jedná spíše o placebo?Mezi látky, které tak či tak stimulují paměť, se řadí skuteč ...




Kognitiva, nootropní látky, chytré drogy (smart drugs) – s takovými názvy se dnes lze setkat poměrně často. Jaké z nich jsou skutečně účinné a kde se jedná spíše o placebo?

Mezi látky, které tak či tak stimulují paměť, se řadí skutečně leccos, káva, čaj, čokoláda, minerály, vitamíny či vysokoenergetické nápoje. My se však budeme zabývat nikoliv více či méně běžnými potravinami,ale tím, co se skutečně prodává v lékárnách, ať už označené jako lék či jako výživový doplněk.
Stimulanty duševní činnosti se každopádně liší i svým převládajícím účinkem. Něco jiného je látka, která vám umožní učit před zkouškou celou noc bez toho, abyste museli spát. Poněkud jiný mechanismus mají látky sloužící k zotavení po úrazech mozku, další kategorií jsou léky na různé demence či Alzheimerovu chorobu. Nejzajímavější skupinou jsou zřejmě nootropní látky v užším slova smyslu, které díky svému vztahu k metabolismu mozku zlepšují paměť i u zdravých lidí.

Látky, jejichž účinky nebyly podle všeho dostatečně prokázány: lecitin, tryptofan, výtažky z jinanu dvojlaločnatého (ginkgo bilobae)
Látky se zřejmě prokázaným kognitivním efektem: selegilin, GABA (derivátem je piracetam), piritinol, DMAE

(Zdroj: Jarmila Plevová, Zdeněk Boleloucký: psychofarmakologie vyššího věku, Grada, Praha 2000, http://www.grada.cz)








Související články




Komentáře

29.07.2014, 08:36

.... ñýíêñ çà èíôó....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.