Kaktusy, které mohou za ekologickou katastrofu v Austrálii, se objevily i na některých místech ČR (není důvod k panice). Brambory, které nesládnou, jsou velmi efektním příkladem genetických modifikací, navíc se jedná o český projekt. Arsenik může být nebezpečný i ve stopovém množství, byla objevena hmota možná pocházející až z počátků vesmíru…
Na Idnes si lze přečíst skutečnou lahůdku týkající se transgenních organismů, respektive brambor, které by ani při nízkých teplotách necukernatěly. Příslušné modifikace lze přitom velmi efektně dosáhnout záměnou pouhých dvou genů, které odpovídají za tvorbu příslušných "rozkládavých" enzymů. Mimochodem, až neuvěřitelně efektní ukázku genových manipulací představují některé jednoduché geny odpovědné za syntézu specializovaných proteinů-molekul, jako jsou například barviva. Vnesením genu světlušky lze tedy dosáhnout toho, že kůže opic bude svítit. Podobné triky však lze samozřejmě provádět pouze ve výjimečných případech, u "jednoúčelových" genů. Jinak jsou procesy poměrně komplikované a orgány bývají výsledkem spolupráce celé řady genů a regulačních mechanismů. Zájemci třeba o orlí křídla tedy budou asi ještě nějaký čas zklamáni :-).
O snaze Evropy získat lepší pozici v oblasti výzkumu píše server Ihned.
Vědecká sekce serverů World Online píše o "podivné" hmotě, totiž hmotě složené z podivných kvarků. Toto označení samozřejmě neznamená, že by byl příslušný kvark nějak zvláštnější než jiné, kvarky mají obecně dosti podivná jména (dolní, horní apod. :-)).
Perlička, která se objevila v Lidových novinách a také v časopise Vesmír. Víte, že na svazích hory Lovoš (blízko Lovosic) někdo vysadil kaktusy-opuncie?
Nakonec opět zahraniční servery: O možné souvislosti i stopových množství arseniku (oxid arsenitý) v pitné vodě s vývojem rakoviny píše New Scientist.