Nové zkoumání kousků meteoritu Nakhla, který dopadl v roce 1911 v Egyptě, údajně rovněž vyvrátilo možnost, že uhlíkaté struktury jsou až důsledkem kontaminace v pozemském prostředí.
Názor, podle kterého mohly některé meteority původem z Marsu obsahovat stopy činnosti živých organismů, se znovu vrací.
Uhlíkaté struktury, jakési mikroskopické žilky zachované uvnitř v marťanském meteoritu Nakhla se totiž opravdu značně podobají tomu, co je na Zemi výsledkem činnosti bakterií. Připomínají jemně žilkované vrstvy bohaté na uhlík, které se ukládají na dně pozemských oceánů. Meteorit obsahuje nerost iddingsit, který se na Zemi ukládá ve vodě. David McKay a Everett Gibson z houstonského Johnson Space Center se ale nesnaží pouze ukázat, že struktury meteoritu musely vzniknout v prostředí kapalné vody (její přítomnost na Marsu by nijak překvapivá nebyla).
Nové zkoumání kousků meteoritu Nakhla, který dopadl v roce 1911 v Egyptě, údajně rovněž vyvrátilo možnost, že uhlíkaté struktury jsou až důsledkem kontaminace v pozemském prostředí (v takovém případě by zde zřejmě byla nalezena i stopa DNA, která zde však vnitru marsovského vzorku chybí).
Samozřejmě zůstává možnost, že příslušné struktury byly vytvořeny i nějakým nebiologickým procesem, ten však není v tuto chvíli znám.
Zdroj:
http://www.newscientistspace.com/article.ns?id=dn8709
Poznámka: Pátrání na internetu však význam této zprávy poněkud snižuje. Další servery ji prakticky nevěnovaly pozornost. Nakhla se v souvislosti s úvahami o životě na Marsu objevovala především v roce 1999 a 2001 a pak vše podle všeho utichlo. Že by tedy nová vlna zájmu?
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.