pravidelné páteční „přetištění“ staršího článku
Poměr mědi a cínu v jejich slitinách může kolísat od 95 až po 75 % ve prospěch mědi. Slitina s 5 % je měkká a lze ji vyklepávat za studena, při slévání je však potřeba cínu více. Bronz má obecně nižší bod tání než samotná měď.
Zvonovina, tak se nazývá slitina, která se na lití zvonů používá dnes, se skládá ze 78 % mědi a 22 % cínu. Tento poměr však v minulosti nebyl pravidlem, protože ještě před 1500 lety se zvony spíše vyklepávaly než odlévaly – obsahovaly tedy více mědi.
V minulosti byla rozšířena pověra, že některé zvony, které zvlášť dobře znějí, obsahují stříbro. Tento názor ale není opodstatněný a se stříbrem se ve slitinách mohlo těžko experimentovat především pro nákladnost tohoto kovu. Nicméně se objevily pokusy nahradit materiál zvonu jinou slitinou, např. mosazí.
Historii zvonů lze vysledovat až do starého Sumeru. Drobné zvonečky byly nalezeny na mumiích v urských hrobech,přičemž se jednalo o součást oděvu, něco na způsob dnešních šaškovských rolniček. Nálezy zvonů známe i z asyrské Ninive a ze starověkého Egypta, kde se už zvony používaly i k hromadnému svolávání k náboženských obřadům.
Zvony jsou popisovány i ve Starém zákoně, k náboženských účelům byly používány i ve starověké Spartě a Athénách. Římané jejich zvukem tak zaháněli zlé duchy…
Ve 4. století proniklo používání zvonů i do křesťanské liturgie. Z 5. století se dochovaly nejstarší zvony křesťanských chrámů, přičemž jejich výroba tepání kovu byla v té době postupně nahrazována dodnes používaným odléváním.
Zvony byly kupodivu používány dříve v západní než ve východní části bývalé římské říše – přitom západní část procházela mnohem větším civilizačním úpadkem. V Byzanci se zvony objevily až v 9. století (alespoň co se týče chrámu Hagia Sophia).
Do Čech se zvony dostaly s křesťanstvím. Nejstarší dodnes dochovaný český zvon je v Havlíčkově Brodu a pochází z doby kolem roku 1300. První zmínka o zvonech u nás je však mnohem starší, určitě z 10. století. V Legendě o sv. Václavovi se popisuje zvonění, svolávající lidi na jitřní mši.
Zdroj:
http://jiri.cz/slatina/historie/kostel.html
http://radio.cz/cz/clanek/26405
Ivo Kraus: Dějiny evropských objevů a vynálezů, Academia, Praha, 2001