Fyzika |
Je možné nechat zmrznout řeku tak, že budete postupně odstraňovat led a voda tím přijde vždy do kontaktu s chladnoucím vzduchem?
Je možné nechat zmrznout řeku tak, že budete postupně odstraňovat led a voda tím přijde vždy do kontaktu s chladnoucím vzduchem?
—Dopis čtenáře
Při silvestrovské oslavě jsem slyšel jinak celkem hezký příběh, který jsem musel vzápětí napadnout z hlediska pravděpodobnosti realizace. Jelikož však nemohu dohledat žádný důkaz, rád bych požádal o názory čtenářů na tento problém. Příběh jenom načrtnu pro zjednodušení.
Návštěvník z Rusku získá od starého Evenka (sibiřská národnost) návod jak ze zamrzlé řeky vydolovat zlato (poznámka Pavel Houser: úloha mě původně zmátla :-). Zlato už k dalšímu řešení nemá žádný vztah, jde prostě o to, že řeku je třeba nechat zmrznout). Postup je následující: každý den vykope do ledu díru tak, aby neprorazil led pod sebou a počká přes noc, aby se vrstva ledu zvětšila – to díky ochlazení po kontaktu s velmi studeným vzduchem.. Jediný známý parametr je venkovní teplota -30 stupňů a tvrzení, že mu tato práce trvala tři měsíce. Také se dá předpokládat, že teplota vody nebyla výrazně nižší než 0 a že led nevyplňoval celou řeku (potom by ten pracovní postup neměl žádný smysl).
Mně se ten příběh nezdá z toho důvodu, že mi přijde podivné, že by se křivka ledu v proudící vodě mohla tak razantně ohnout a podle mého názoru by každý den led směrem dolů narůstal čím dál méně. Je celkem jasné že by to takhle za určitých okolností fungovat mohlo, jen si myslím, že je to extrémně nepravděpodobné a pracovní postupy přece vznikají tím, že v praxi téměř vždy fungují.
Co si o tom myslíte?
Adam Sobotka
A.sobotka@globus.cz
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.