Fyzika |
Vtip a nebo učebnicový příklad a chyták? Pokud zvážíte za normálních podmínek (třeba na kuchyňské váze apod.) kilogram peří a kilogram železa, co se bude jevit jako těžší?Příklad je to samozřejmě značně přitažený za vlasy, nicméně m ...
Vtip a nebo učebnicový příklad a chyták? Pokud zvážíte za normálních podmínek (třeba na kuchyňské váze apod.) kilogram peří a kilogram železa, co se bude jevit jako těžší?
Příklad je to samozřejmě značně přitažený za vlasy, nicméně možné řešení je následující:
Železo má větší hustotu než peří, kilogram železa bude mít menší objem. Podle Archimédova zákona je těleso nadlehčováno silou, která odpovídá hmotnosti kapaliny (tekutiny) tělesem vytlačené. Díky tomu bude na kilogram železa působit menší vztlaková síla a železo tedy zvážíme jako těžší..
Druhý pohled může tvrdit, že na větší objem kilogramu peří bude zřejmě působit větší tlak vzduchu "nad tím" a vážení dopadne naopak
Kde je pravda? Napište svůj názor na pavel_houser@idg.cz
Samozřejmě, vše platí pouze za předpokladu, že vztáhneme "skutečnou" hmotnost k tomu, jak by vážení dopadlo ve vakuu.
Komentáře
25.02.2012, 14:06 mitlener
Rozdíl je zda-li se ptáme na hmotnost nebo tíhu
Co má větší hmotnost kg žel. nebo kg peří. Odpověď je jednoznačně že mají stejnou hmotnost. Ovšem na otázku co je" těžší" .. je odpověď složitější, lze odvodit že tíha se udává v Newtonech (N) jakožto jednotka Váhy ( tj.síly působící mezi dvěma tělesy v důsledku gravitace), která však není všude stejná. Tíha tělesa může být stejně velká jako gravitační síla vypočtená podle Newtonova gravitačního zákona, ale též větší nebo menší. Kg železa na Měsíci je určitě lehčí než Kg peří na Zemi. :-)
12.05.2010, 04:40 luk
luk
těžší by bylo železo kvůli vztlaku. tlak vzduchu působí ze všech stran nejen shora
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.