Hawking v tomto textu již nijak neprojevuje svůj původní despekt k teorii superstrun, naopak ji pokládá za nadějného kandidáta finální teorie. Ve vztahu k náboženství je až komorně zdrženlivý a nakonec také odvolává svou původní myšlenku, že by v době eventuálního smršťování vesmíru začala klesat entropie.
Tisková zpráva nakladatelství Argo:
Stephen Hawking ještě nikdy nebyl tak srozumitelný a výstižný jako ve své nejnovější knize Ilustrovaná teorie všeho, která je vlastně přepisem série přednášek z Cambridgeské univerzity.
Autor svým osobitým stylem, okořeněným suchým anglickým humorem, podává fascinující pohled na svět kolem nás a nevyhýbá se ani přesahům do oblasti filozofie, či dokonce teologie. Tato práce, jež se důsledně vyhýbá matematickým vzorcům, je přes svou stručnost strhujícím úvodem do komplexních teorií o počátku vesmíru a času. Profesor Hawking, jenž patří ke špičkám v tomto oboru, si přes své postižení – a možná právě kvůli němu – uchoval optimistický pohled na svět, který sleduje s lehce ironickým odstupem. Jeho komentáře k teoriím dalších velkých fyziků se možná mohou jevit uštěpačné, vyznívají však vždy upřímně. I zde klade autor znepokojující otázky týkající se smyslu bytí, či dokonce samotného Stvořitele. Kniha nejen že čtenáři dovolí nahlédnout do tajemného soukolí vesmíru, ale především mu otevře prostor k vlastnímu názoru a probudí v něm touhu dozvědět se víc.
Překlad: Martin Žofka
Formát: 120s., vázaná
ISBN: 80-7203-575-4
Doporučená cena: 398 Kč
Originál: The Illustrated Theory of Everything
Podrobnosti a objednávka
http://www.argo-books.cz/detail.asp?id=121441
Komentář Pavel Houser:
Ilustrovaná teorie všeho pak splní přesně to, co avizuje – nic více a nic méně.
Výpravná kniha v tlustých deskách, plnobarevný tisk, obrázky a "vypíchnuté" texty připomínající sazbu časopisů. Výklad kosmologie je zjednodušenou verzí slavné Stručné historie času, Hawking dodržuje svou vlastní zásadu vyhnout se jakékoliv matematice a i při výkladu takových vcelku komplikovaných koncepcí, jako je imaginární čas, si vystačí pouze se slovem.
Začátečník má dobrou šanci textu rozumět, poučený laik se z něj na druhé straně prakticky nic nového nedozví. Hawkingovo jméno je samozřejmě prvotřídním marketingovým tahákem, byť tuto "pohádku" dokázal uvařit leckdo. Nicméně – je to srozumitelné, snadno čitelné a vhodné jako "úvodní" kniha, např. pro -náctileté. Jako kniha-dárek to nejspíš vydavatel také zamýšlel.
Na závěr snad alespoň pár střípků s konkrétnějšími informacemi. Hawking v tomto textu již nijak neprojevuje svůj původní despekt k teorii superstrun, naopak ji pokládá za nadějného kandidáta finální teorie. Ve vztahu k náboženství je až komorně zdrženlivý (viz jeho jindy kousavé poznámky) a nakonec také odvolává svou původní myšlenku, že by v době eventuálního smršťování vesmíru začala klesat entropie. Nyní je už Hawking přesvědčen, že druhý termodynamický zákon by i v tomto případě platil v nezměněné podobě.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.