Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Jak se česká státní vlajka dostala na povrch Měsíce?

***Oznámení Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně

Měsíční podvod?

V sobotu 27. ledna 2007 uběhne přesně čtyřicet let od jedné z největších kosmonautických tragédií. V kabině lodi Apollo tehdy při pozemních testech uhořeli tři astronauti – Gus Grissom, Roger Chaffee a Edward White. V době, kdy se začíná hovořit o návratu člověka na Měsíc, si tuto tragickou událost připomínáme v novém představení brněnského planetária "Měsíční podvod?". Téměř hodinové pásmo málo publikovaných záběrů doplněné podmanivou hudbou a umělou oblohou planetária je však věnováno nejen programu Apollo, ale také spekulacím, které jsou s tímto ambiciózním projektem spojovány.

"Dokonce i po čtyřech desetiletích neutichají názory, že člověk na Měsíci nikdy nepřistál. A to nás inspirovalo k vytvoření tohoto pořadu," tvrdí tvůrci pořadu Pavel Gabzdyl a David Koval. "Naše nové představení se však nevěnuje pouze zpochybňování přistání lidí na Měsíci, ale také obrovskému úsilí stovek tisíc odborníků, kteří na projektu Apollo pracovali."

"Během přestavení se diváci seznámí také s nejdůležitějšími okamžiky všech letů k Měsíci a pobytu astronautů na povrchu cizího světa. Prostřednictvím unikátních fotografií nahlédneme i do montážní haly, kde se sestavovala dosud největší kosmická raketa všech dob – Saturn 5. Zpestřením bude i video startu rakety Saturn 5 – poprvé s prostorovým ozvučením," doplňují oba autoři.

Při příležitosti premiéry nového představení "Měsíční podvod?" bude ve foyer velkého planetária vystaven originál české státní vlajky, kterou s sebou na Měsíc vzal astronaut Eugene Cernan, účastník výpravy Apollo 17 a dosud poslední člověk, jež se procházel po povrchu našeho vesmírného souseda. Unikátní vlajka, doplněná originálním věnováním, symboly výpravy Apollo 17 a modelem kosmické lodi Saturn 5 bude ke shlédnutí v sobotu 27. ledna po celé odpoledne od 15 hodin až do premiéry v 18 hodin. Návštěvníci premiéry se také "na vlastní nos" přesvědčí, jak asi voní měsíční prach…

Představení "Měsíční podvod?" uvádíme od 27. ledna až do konce února každou středu a sobotu vždy v 18 hodin. Pořad je vhodný jak pro dospělé, tak pro děti od 7 let.

Česká státní vlajka na povrchu Měsíce

Jak se na Měsíc naše vlajka dostala? Docela jednoduše. Vzal si ji s sebou americký astronaut Eugene Cernan, který jako jeden z mála lidí na světě letět k Měsíci. Poprvé v roce 1969 v rámci mise Apollo 10 – tehdy se jednalo "pouze" o poslední testy na oběžné dráze kolem Měsíce. Podruhé se již Eugene Cernan procházel po povrchu našeho kosmického souseda. V rámci výpravy Apollo 17 v prosinci 1972 se dokonce stal zatím posledním pozemšťanem na Měsíci.

A proč si vlastně Eugene Cernan s sebou na cestu vzal naši státní vlajku? Jednoduše proto, že jeho babička pocházela z Nuzic u Tábora a dědeček z Kysuc na Slovensku. Dlužno podotknout, že v roce 1972 putovala na Měsíc "československá" státní vlajka, jako symbol dnes již neexistující federace.

Když Eugene Cernan v roce 1974 zatoužil navštívit rodnou zemi svých předků – tj. socialistické Československo, byla mu oficiální návštěva odepřena a musel tudíž požádat o tzv. novinářskou akreditaci na mezinárodní veletrh Incheba v Bratislavě. Při návštěvě rodiště svých prarodičů, stejně jako hlavního města Prahy se s ním samozřejmě nikdo ze zástupců československého státu setkat nechtěl, nakonec se astronauta ujal tehdejší ředitel Astronomického ústavu v Ondřejově doc. Luboš Perek. Právě jemu během utajené návštěvy Cernan předal jedinečný suvenýr: československou státní vlajku, kterou měl s sebou na Měsíci při památném letu Apolla 17. Vlajka byla až do roku 1976 vyvěšena v návštěvnické galerii dvoumetrového dalekohledu Stelárního oddělení Astronomického ústavu, po odchodu Luboše Perka z čela ústavu však putovala do skladu. Na své původní místo se vrátila teprve v roce 1990.

Vlajku u příležitosti premiéry nového představení Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně "Měsíční podvod?" laskavě zapůjčilo Stelární oddělení Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově. Ve foyer velkého planetária bude vystavena v sobotu 27. ledna 2007 od 15 do 19 hodin.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru