Galaxie NGC 4736 podle posledních výsledků rotuje tak, jako by neobsahovala temnou hmotu. Rychlost jejího pohybu naopak dle odhadů odpovídá množství svítících hvězd a mezihvězdného plynu. Takové jsou alespoň výsledky, které předložili naši sousedé Joanna Jalocha, Lukasz Bratek a Marek Kutschera z polské akademie věd a publikovali je v Astrophysical Journal.
Na pohled by jedna galaxie bez temné hmoty (nebo obsahující jen její minimum) mohla být prostě nepodstatnou anomálií. Potíž je ale v tom, že podle současných představ je temná hmota důležitá pro to, aby se galaxie vůbec zformovala.
Kolem této záležitosti existuje prozatím řada nejasností. Získaná data lze možná interpretovat i jinak.
Zdroj: New Scientist
Naopak o něco starší informace uvádí, že trpasličí galaxie temnou hmotou přímo přetékají:
Astronomové sledovali rychlosti hvězd v sedmi kulovitých trpasličích galaxiích, které sousedí s Mléčnou dráhou.
Pod vedením profesora Mario Matea z University of Michigan změřil postdok Matthew Walker rychlosti celkem 6 804 hvězd. Rychlosti přitom prakticky nezávisely na tom, jak blízko jádra galaxie se hvězda pohybuje. Vyplývá z toho, že kromě normální, viditelné (zářící) hmoty galaxií se zde musí výrazně uplatnit gravitační vliv temné hmoty. V trpasličích galaxiích toto působení drtivě převládá nad hmotou běžnou. Jinak řečeno, „rozložení“ hvězd a rozložení hmoty se od sebe výrazně liší.
Podobně komplexní údaje o zastoupení temné hmoty dosud existovaly jen pro nejběžnější galaxie spirálního typu.
Zdroj: Science Daily
Na New Scientistu je galaxie s chybějící temnou hmotou interpretována ve vztahu ke konkurenční teorii MOND (Modified Newtonian Dynamics), která namísto temné hmoty razí (poněkud ad hoc) úpravy vztahů mezi zrychlením a působící silou. O představě MOND jsme na Science Worldu psali zde (podle Scientific American). Podle New Scientistu by nové výsledky kolem galaxie NGC 4736 mohly být jistým plusem pro koncepci MOND.