Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Jiný pohled na motýlí křídla

Efekt motýlího křídla bývá obvykle chápán jako příčina, „proč něco nejde“. Nemůžeme předpovědět budoucnost systému, protože neznáme úplně přesně jeho počáteční podmínky a systém je k počátečním podmínkám extrémně citlivý atd. atd.
Jenže na motýlí křídla se lze dívat i úplně opačně. Když Edward Lorenz vykládal svému okolí o svých prvních modelech, které ukazovaly vývoj počasí, jeho kolegové namítali: nejde o nemožnost předpovědi, ale naopak o možnost cíleného ovlivňování počasí.
Takový pohled má svoji logiku. Nemáme dost energie, abychom najednou přetočili foukání všech větrů na Zeměkouli. Fungují-li motýlí křídla, pak by ale mohlo stačit hrábnout do systému jenom maličko, a on by se už do de facto „opačného“ nebo „výrazně odlišného“ stavu přeskládal zcela sám. Samozřejmě, že takovéhle drobné zásahy, které by měly dalekosáhlé důsledky, jsou zvlášť lákavé třeba v rámci ekonomické politiky…
Pokud se jedná o „standardní“ chaotický systém, pak nám tenhle přístup příliš nepomůže. Nevíme, jak na základě (nepřesně změřených) vstupních podmínek předpovědět budoucnost systému, a tudíž už vůbec nemůžeme odhadnout, co se systémem udělá náš zásah. Dokonce i když víme, že jsme třeba počasí změnili, nevíme, zda k lepšímu nebo horšímu – netušíme, jaké by bylo bez našeho zásahu, namítal Lorenz.
Nicméně si lze snadno představit řadu systémů, kdy motýlí křídla skutečně hrají ve prospěch ovlivňování – máme-li třeba důvod předpokládat, že systém se nachází někde na hraně a jeho posunutí jedním směrem ho pravděpodobně posune blíže žádoucímu scénáři než naopak.

Zdroj: John Gleick: Chaos, Ando Publishing, Brno, 1996 a další

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru