Knihy roku 2012: Hofstadter, Greene…

Člověk |

Tak jako v předchozích letech, i nyní snad bude užitečný drobný pokus o "top tituly", mj. sloužící jako tip na vánoční dárky. Co nejzajímavějšího z oblasti (pop)science v češtině vyšlo?




Následuje (přirozeně krajně subjektivní) doporučení, čemu věnovat pozornost:

 

Douglas R. Hofstadter: Gödel, Escher, Bach, Argo a Dokořán

Je to kniha vlivná, je to kniha kultovní – i když už starší. V podstatě ale, byť se to o ní traduje, nepojednává o počítačích ani o umělé inteligenci – ba i přes svůj název ani o tom, jak souvisí třeba matematika s výtvarných uměním. Spíše se snaží rozlousknout tajemství lidského vědomí.

Navíc je text plný slovních hříček. Kdo už zná z angličtiny, může se podívat, jak se s gigantickým (je to i pořádný tlustospis) úkolem vypořádali překladatelé. Viz také:

Na vědomí nelze ukázat

Gödelův důkaz nedokazuje rozdíl mezi člověkem a strojem

Deset spekulací o umělé inteligenci 1

Deset spekulací o umělé inteligenci 2

 

Brian Greene: Skrytá realita, Paseka

Subjektivně: Elegantní vesmír na mě před cca 10 lety zapůsobil jako zjevení. Další Greenova kniha v češtině, Struktura vesmíru, mě naopak nějak nezaujala. Skrytá realita mi opět přišla velmi dobrá. Pojednává o paralelních světech – jde o výčet toho, jak může fyzika tento pojem chápat, od jiných inflačních oblastí po větvení vlnové funkce (vícesvětová interpretace kvantové fyziky) a úvahy o počítačové simulaci světa. Osobně mě v této souvislosti zaujalo, jak může empiricky souviset porovnávání nekonečen a fyzikální realita. (Hilbertovy hotely apod. koncepty jsou zdánlivě přímo ukázkové hračky bez jakékoliv vazby na realitu – no, možná ne.)

Greene se také pokouší vypořádat s kritiky teorie superstrun (mezitím vyšlo i v češtině: Fyzika v potížích a Dokonce ani ne špatně) a odpovědět na jejich výtky, že jde o netestovatelnou teorii, matematické hrátky nebo rovnou metafyziku.

 Viz také:

Cyklický vesmír – jak ošálit entropii

Jak daleko je kopie vesmíru nebo nás samých?

Smrt u černé díry – každý vidí něco jiného

 

Bohužel, edice Fénix v nakladatelství Paseka skončila – další ztráta poté, co Mladá fronta provedla s edicí Kolumbus. Dále vychází edice Galileo v nakladatelství Academia, zde však subjektivně letos tituly spíše průměrné. Za pozornost stojí:

 

Peter Atkins: Čtyři zákony, které řídí vesmír, Academia

Zde se mimochodem dozvíte, jak je to s těmi teplotami pod absolutní nulou.

Laser a teploty pod absolutní nulou

Jak fungují systémy se zápornou teplotou

 

 

A poslední tip:

Clifford A. Pickover: Matematická kniha – Od Pythagora po 57. dimenzi: 250 milníků v dějinách matematiky, Argo a Dokořán

Ideální pro čtenáře mého typu – zvědavé, současně však povrchní. Právě proto, že kniha je tak obsáhlá a každému problému je věnováno jen pár odstavců, najdete zde téměř určitě upozornění na hádanky, které jste dosud neznali – a to i když jste pop-science knih o matematice přečetli hromadu.

Viz také:

Věta o chlupaté kouli

 

 











Komentáře

24.12.2020, 09:22

[…] grafiky Nizozemce M.C. Eschera a dokonce ani skladby J. S. Bacha. Několik ukázek z knihy na webu Sciencemag.cz. Nebo zde v […]

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.