Člověk |
Z dnešních 7,3 miliard lidí bude prý v roce 2050 9,7 miliard, do roku 2100 pak 11,2 miliardy. Evolučně je u lidského druhu dost dobře možné, že ženy chtějí mít relativně málo dětí, jimž by se ale dostalo kvalitní výchovy, kdežto muži by rádi spoustu potomků...
John R. Wilmoth, šéf sekce OSN pro světovou populaci, oznámil na odborné konferenci v Seattlu nejnovější prognózy OSN o vývoji populace.
Z dnešních 7,3 miliard lidí bude v roce 2050 9,7 miliard, do roku 2100 pak 11,2 miliardy. Na vině (dá-li se to tak říci, ovšem populační exploze se obvykle vnímá jako jev negativní) je samozřejmě především subsaharská Afrika. Modely OSN odhadují, že existuje jen relativně malá pravděpodobnost, že by světová populace v tomto století kulminovala a růst se zastavil – tomuto scénáři se dává šance jen 23 %.
V USA se očekává, že počet obyvatel se zvýší ze současných 322 milionů na 450 v roce 2100; nespecifikuje se, nakolik je to dáno rozdílem v plodnosti a úmrtnosti, a nakolik migrací. V Africe dnes žije 1,2 miliardy lidí, střední očekávaná hodnota pro rok 2010 je 4,5 miliardy. Plodnost zde neklesá zdaleka tak rychle jako v Asii a Latinské Americe počínaje 70. lety 20. století. Pokles plodnosti se dokonce zpomaluje (poznámka: to už jsou samozřejmě „n-té derivace“ a takovéhle výroky se dají ohýbat dost účelově, asi jako „tempo růstu inflace zpomaluje“), a to včetně dnes nejlidnatější africké země, Nigérie.
V Asii se už v polovině století zřejmě objeví vrchol křivky následovaný poklesem. Z 4,4 miliard bude 5,3 kolem roku 2050 a 4,9 na přelomu století – zřejmě zdě tedy přesto bude i v roce 2100 žít víc lidí než v Africe.
OSN také odhaduje poměr ukazatele PSR (potential support ratio), který popisuje stárnutí populace. PSR je definován jako poměr počtu lidí ve věku 20-64 k počtu lidí starších než 64 let – možná ekonomická interpretace zní cca důchodci ku produktivní věk. V USA se průměrný věk zvýší v roce 2100 z 38 na 45 let, ukazatel PSR ze 4 sníží na 1,9. Odhadované změny pro další země: Německo z 2,9 na 1,4, Čína ze 7,1 na 1,4, Mexiko z 8,1 na 1,4 (Poznámka: to, že se opakuje 1,4, je náhoda, nebo to má nějaký hlubší matematický smysl? Asi neodpovídá žádnému stabilnímu stavu ani ničemu podobnému.)
PSR vyšší než 5 budou mít v roce 2100 následující země: Niger, Somálsko, Nigérie, Gambie a Angola.
Stárnutí populace čeká Čínu, Indii i Brazílii – tyto země jsou nyní na vrcholu z hlediska poměru populace v produktivním věku, pobírají tzv. demografickou dividendu. Nyní si ale musí vytvořit přebytek na horší časy. (Poznámka: Jak v ČR, máme též období demografické dividendy?)
Vezměme si teď ovšem, co předpovídali experti OSN v minulosti, třeba dle Ridleyho knihy Racionální optimista, zachovejme i trochu autorovy jízlivosti. Zůstaňme jen u odhadů vývoje populace, pomiňme prognózy o vyčerpání zdrojů nebo opakující se strašení WHO (samozřejmě, že některé poplachy jsou vždy plané, s tím se nic dělat nedá). V minulosti OSN odhadovala 15 miliard v roce 2050. Paul Ehrlich (ano, to je ten člověk, který se vsadil s ekonomem Simonem ve známé sázce o cenách komodit/vyčerpání zdrojů a mýlil se téměř ve všem, co kdy prohlásil, spolu s celým slavným Římským klubem) a John Holdren (totéž, což mu však nezabránilo stát se Obamovým vědeckým poradcem) pak předvídali minimálně 20 miliard v roce 2010.
Ridley cituje i jiný odhad, vrchol 9,2 miliard kolem roku 2075 a pak pokles.
Takže – podobné prognózy, jako výše zmíněné odhady OSN, si bez kritické oponentury zaslouží skepsi, i když aktuální čísla se už nesnaží evokovat apokalypsu.
Zřejmě tím zdaleka nejlepším opatřením ve prospěch snížení populace je podpora vzdělávání žen. Evolučně je u lidského druhu dost dobře možné, že ženy chtějí mít relativně málo dětí, jimž by se ale dostalo kvalitní výchovy, kdežto muži by rádi spoustu potomků, o jejichž výchovu by se ale sami tolik starat nemuseli. Tím, že vzdělání posiluje pozici žen, dává jim i moc. I tady ale známe výjimky: v Keni dokončí základní škodu 90 procent dívek, země má ale dvakrát vyšší míru porodnosti než Maroko, kde základní vzdělání má jen 72 procent dívek.
Matt Ridley: Racionální optimista, Argo a Dokořán, 2013
Zdroj: American Statistical Association, ScienceDaily.com, Matt Ridley: Racionální optimista a další
Komentáře
22.09.2015, 15:45
[…] Překvapení z Pluta Kolik lidí bude žít na konci století […]
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.