Fyzika |
V první polovině tohoto měsíce se v San Barbaře ve Spojených státech konala mezinárodní konference, na které se setkaly nejvýznamnější osobnosti teoretické fyziky.
V první polovině tohoto měsíce se v San Barbaře ve Spojených státech konala mezinárodní konference, na které se setkaly nejvýznamnější osobnosti teoretické fyziky.
Konference se pořádala ve dnech 7.- 9. října při příležitosti 25. výročí založení Kavliho ústavu teoretické fyziky (Kavli Institute for Theoretical Physics, KITP) v kalifornské San Barbaře. Hlavním organizátorem a moderátorem byl profesor David Gross, ředitel tohoto vědeckého a vzdělávacího centra, který se na konci dozvěděl, že je jedním z trojice vědců, kteří obdrželi tento rok Nobelovu cenu za fyziku (za přispění ke kvantové chromodynamice).
Do Santa Barbary se sjelo na 150 nejvýznamnějších fyziků naší doby. Vedle již zmíněného Davida Grosse mezi nimi nechyběli např. Eduard Witten („otec teorie strun“), Alan Guth (autor inflační teorie), laureáti Nobelovy ceny Steven Weinberg a Gerard´t Hooft, Joseph Polchinski, Roger Penrose, Andrej Linde, James Peebles a mnozí další. Konference se konala v moderní kongresové budově (Kohn Hall), která je součástí KITP. Na závěr David Gross, čerstvý laureát Nobelovy ceny, pronesl přednášku Budoucnost fyziky (The Future of Physics), v níž shrnul nejpalčivější problémy současné „královny věd“ společně s vizí jejich řešení. Program konference byl nabitý a byl rozdělen do deseti základních okruhů (v závorce jméno předsedajícího plus příklad přednášky a panelové diskuse):
I. Minulost a současnost (předsedající: David Gross, Steven Weinberg: „Kde nyní vlastně jsme?“)
II. Částicová fyzika (předsedající: Joseph Polchinski, Frank Wilczek: „minulost, současnost a budoucnost Standardního modelu“, Nathan Seiberg: „Kvantová teorie pole – 25 let“, panelová diskuse: „Co bude po Standardním modelu?“)
III. Kvantová hmota (předsedající: Matthew Fisher; panelová diskuse: „Přichází nanotechnologická revoluce?“)
IV. Astrofyzika (předsedající: Peter Goldreich, Scott Tremaine: „Stabilita sluneční soustavy“, Christopher McKee „Formování hvězd“, Panelová diskuse: „Budoucnost teorie gravitačních vln“)
V. Kvantová mechanika (předsedající: Anthony Zee, Gerard´t Hooft: „Budoucnost kvantové mechaniky“; panelové diskuse: „Kvantová mechanika jakožto přírodní zákon“, „Budoucnost kvantových počítačů“)
VI. Komplexní hmota (předsedající: Mehran Kardar; Thomas Lubensky: „Pořádek, geometrie a fluktuace měkké hmoty“; panelová diskuse: „Budoucnost Bose-Einsteinova kondenzátu“)
VII. Teorie strun (předsedající: Eva Silversteinová; Eduard Witten: „Budoucnost teorie strun“; panelové diskuse: „Co je kvantová gravitace?“, „Teorie pole a matematika“)
VIII. Kosmologie (předsedající: James Peebles; Alan Guth: „Fyzika velmi raného vesmíru“, Michael Turner: „Fyzika sektoru skryté hmoty“, panelová diskuse: !Budoucnost kosmologie“)
IX. Živá hmota (předsedající: Boris Shraiman; Larry Abbot: „Neurofyzika včera a dnes“, Stanislas Leiber: „Neuronové sítě z fyzikálního pohledu“, panelová diskuse: „Fyzika v biologii“)
X. Budoucnost fyziky (předsedající: David Gross, „Fyzika a společnost“)
Na adrese http://online.itp.ucsb.edu/online/kitp25 se můžete podívat na záznamy z nejzajímavějších přednášek a diskusí (k dispozici též i záznam pouze v audio formátu).
Další informace:
KITP Home
http://www.itp.ucsb.edu
http://www.kavliinstitute.org
Physics 2004
http://nobelprize.org/physics/laureates/2004
David Gross
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.