Kov se za obřího tlaku může stát průhledný jako sklo

Fyzika |

Za tlaku kolem 3 Mbar by měl být sodák jako sklo, průhledný a bezbarvý. Ztratí i jiné vlastnosti kovu, například se z něj stane izolant.




Yanming Ma, profesor fyziky z čínské Jilin University a Artem Oganov ze Stony Brook University připravili průhledný kov, konkrétně sodík. Samozřejmě se nevyskytuje za běžných podmínek…
 

Za běžného tlaku je sodík bezbarvý, za tlaku přes 1 Mbar (1 milion atmosfér) zčerná, při 1,9 Mbar se stává červený a průsvitný. Ze simulací vyplývá, že kolem 3 Mbar by měl být jako sklo, průhledný a bezbarvý.

Vědci se domnívají, že podobné procesy by mohly probíhat za obřího tlaku v nitru hvězd nebo i Jupiteru a Saturnu. Stlačením téměř všech látek nakonec dostáváme jejich „kovové“ formy, ukazuje se však, že za obřích tlaků se mění i samotné kovy. Sodík navíc kovem být de facto přestává, jeho krystalová mřížka získá neobvyklý tvar a z prvku se stane izolant. Vnější valenční elektron totiž přestane být pohyblivý, protože se vtlačí do děr mezi atomy. Látka pak bude připomínat „sůl“, iontovou sloučeninu, kde bude elektron v mřížce na pevném místě jako obdoba aniontu.

Experimentální ověření původně teoretické předpovědi se uskutečnilo v německém Ústavu Maxe Plancka. Prozatím do tlaku 2 Mbar.

 

Zdroj: ScienceDaily

 








Související články




Komentáře

27.07.2014, 23:10

.... tnx for info!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.