Fyzika |
Na New York University Polytechnic School of Engineering přišli s materiálem, který by se mohl uplatnit při stavbě lodí. Nehrozilo by jim potopení ani při mechanickém porušení struktury.
Slitina hořčíku doplněná karbidem křemíku by měla být dostatečně mechanicky i chemicky odolná, aby vydržela působení mořské vody. Nově vyvinutý materiál se zařazuje do kategorie tzv. syntaktických pěn, hořčíková slitina tvoří matrici. Unikátní vlastností má být kovová matrice v kombinaci s tím, že materiál je celkově lehčí než voda (hustota asi 920 kg na metr krychlový) – dosud na hladině plavaly jen syntaktické pěny na bázi polymerů. V tomto případě se nízké hustoty a dalších žádoucích vlastností dosáhlo tím, že „výplň“ tvoří miniaturní duté a tedy lehké kuličky SiC. Tyto kuličky také dokáží pohltit náraz a co se týče tlaku, materiál prý vydrží stonásobek oproti běžné požární hadici.
Díky tepelné odolnosti a nehořlavosti „pěny“ (karbid křemíku se rozkládá až kolem 2 500 C) se uvažuje i o jejím využití v automobilovém průmyslu, ať už jde o části motoru nebo výfuku. Speciálně se zmiňují také obojživelná vozidla. Vlastnosti materiálu lze ladit pro konkrétní aplikace, tj. přidávat různý podíl karbidu křemíku (řídí hustotu) a používat různé slitiny hořčíku. Karbid křemíku v podobě dutých kuliček se již vyrábí průmyslově.
Zdroj: ScienceDaily.com
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.