Linky: Genetická válka s kapry a moderní poustevníci

Astronomie |

Opravený fotoaparát u Hubblova teleskopu se vytáhl, genetický boj s evropskými kapry v Austrálii, moderní poustevníci, jak pokračovat ve studiu lidského genomu, dění na Mezinárodní kosmické stanici... ...




Opravený fotoaparát u Hubblova teleskopu se vytáhl, genetický boj s evropskými kapry v Austrálii, moderní poustevníci, jak pokračovat ve studiu lidského genomu, dění na Mezinárodní kosmické stanici…

O tom, jak geneticky vyhladit kapry, píše Ihned. Metoda je docela jednoduchá, samcům se prostě implantuje gen, který způsobí, že jejich dětmi budou zase samci. Proč se něco takového ale dělá? V Austrálii totiž dominují kapři přivezení z Evropy a hrozí vyhladit místní druhy (nešťastný kontinent, vzpomeňte na králíky či kaktusy), jde tedy o ochranu domácí flóry. V článku na Ihned zaznívají spíše zbytečné obavy z možných vedlejších rizik. Co zde naopak chybí, je položit otázku, zda tento způsob bude vůbec fungovat. Podle logiky sobeckých genů dochází k vyvažování poměru pohlaví. Ve chvíli, kdy poklesne podíl samic, stane se náhle výhodné mít samičí potomky. Geny, které toto způsobí, budou selektovány velmi rychle. Existují i další modely (např. rozpoznání zmutovaných kaprů). Z těchto důvodů se zdá, že by nemělo jít o jednorázovou akci, ale spíše o systematické vypouštění pozměněných jedinců.

O vzniku moderních poustevníků píší Lidové noviny. Popisované jevy jsou sice dosti blízké pravdě (alespoň z hlediska moderního poustevníka :-)), ovšem interpretace podle mého názoru silně pokulhává a nese se jaksi ve stylu "měli bychom být všichni sociální".

New Scientist píše o pokračování výzkumu lidského genomu v rámci projektu HGP. Pozornost se v první řadě samozřejmě soustředí na hledání souvislostí mezi geny a náchylnostmi k chorobám, tudíž se zkoumá např. SNP. K tomu je potřeba především porovnávat různé genomy. Konkurenční projekt probíhá pod křídly firmy Celera. Více zde…

Opravený fotoaparát u Hubblova teleskopu vyfotografoval srážku čtyř galaxií, píše vědecká sekce Tiscali.

Dění na mezinárodní kosmické stanici popisuje Space Portal.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.