Linky: Mamut z velbloudí srsti – Temná energie – Hvězdy první generace – Čínská zeď

Astronomie |

Objeveny byla zřejmě hvězda složená pouze z vodíku a hélia a pocházející až z počátků vesmíru, kromě temné hmoty by mohla existovat i temná energie, raketoplán Endeavour neodstartoval, byl údajně identifikován nejstarší úsek Velké čínské zdi a taktéž se podíváme na proces rekonstrukce pravěkých živočichů...




Objeveny byla zřejmě hvězda složená pouze z vodíku a hélia a pocházející až z počátků vesmíru, kromě temné hmoty by mohla existovat i temná energie, raketoplán Endeavour neodstartoval, byl údajně identifikován nejstarší úsek Velké čínské zdi a taktéž se podíváme na proces rekonstrukce pravěkých živočichů…

Většina prvků vznikla termojadernými reakcemi v prvních hvězdách. Při jejich explozích apod. se pak tyto prvky dostaly do vesmíru a staly se mj. i materiálem pro formování hvězd další generace. Hvězdy první generace však byly složeny prakticky výhradně z vodíku a hélia. Nyní se zdá, že se podařilo objevit právě tento objekt. Více na Ihned.

Jak se rekonstruují vymřelí živočichové? Na stránkách Českého rozhlasu lze najít rozhovor s člověkem, který vytváří trojrozměrné rekonstrukce pravěkých zvířat pro muzeum v Mostě. Dotyčný se specializuje především na karbon a perm, pro muzeum však vytvořil i mamuta a srstnatého nosorožce („Je to velbloudí srst z plzeňské zoologické zahrady; je vylínaná a dá dost velkou práci ji rozčesat, obarvit a potom v jednotlivých chomáčích umístit na to zvíře.“) :-)

Archeologické objevy minulého týdne popisuje Tiscali. Nechybí zde zmínka o objevu nejstarší části Velké čínské zdi; příslušný úsek je datován do 7. století př. n. l, tedy do období Jara a podzimu, kdy ústřední vláda dynastie Čou byla spíše formální a Čína byla rozdělena na jednotlivé státy. V Karlových Varech bylo zase objeveno naleziště datované do období mezolitu.

Start raketoplánu Endeavour byl odložen, více na Idnes. NASA údajně zastavila přípravy ke startu, protože na palubě unikal kyslík.

Po temné hmotě zde máme další pojem, „temnou energii“, která by mohla tvořit až 2/3 celkové energie vesmíru. Píše o tom New Scientist a z teorie (pokud ovšem platí, celé to působí poněkud bizarně) by vyplývalo, že vesmír se zřejmě bude stále rozpínat vzrůstající rychlostí (tedy zřejmě hyperbolický model).








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.