Linky: Olej se mísí s vodou?

Biologie |

V následující sbírce odkazů půjde nejen o aktuality, ale spíše o zajímavé střípky. Podíváme se na dějiny válečnictví, na Havajské ostrovy, pylovou analýzu, tajemství úsměvu Mony Lisy i na genovou terapii. Na a pak na skutečně podivnou možnost zmíněnou v titulku...




V následující sbírce odkazů půjde nejen o aktuality, ale spíše o zajímavé střípky. Podíváme se na dějiny válečnictví, na Havajské ostrovy, pylovou analýzu, tajemství úsměvu Mony Lisy i na genovou terapii. Na a pak na skutečně podivnou možnost zmíněnou v titulku…

O Havaji, místních vulkánech, endemitech, mytologii i historii souostroví se můžete dočíst v časopisu Vesmír. Mimochodem, na Havaji prý žije většina současných druhů octomilky. Ptačími endemity jsou zase pestře zbarvení šatovníci. A až do příchodu Evropanů zde nebyly žádné šelmy.

Jaké je tajemství úsměvu Mony Lisy, ptá se Ihned. Zpráva cituje profesorku Livingstoneovou z Harvardu, která uvádí, že úsměv je namalován nízkofrekvenčními barvami, které jsou lépe viditelné periferním viděním. Mimochodem – v hodnocení efektů obrazu se také často operuje s pravolevou asymetrií. Na internetu můžete najít srovnání obrazu a díla, které by vzniklo stranovým převrácením.

(Zdroj: http://www.calpoly.edu/~lfreberg/p210mini.html, ale stránka byla mezitím znepřístupněna)

Genová terapie vrací podle Neviditelného psa zrak slepým štěňatům. Gen je do buněk sítnice vnášen prostřednictvím viru, vlastní realizace se provádí infekčně. K léčbě genetických poruch zraku člověka je však ještě cesta dlouhá.

Co je to pylová analýza? Podrobný článek o této metodě přináší Archeologické místo.

Olej a voda se kupodivu mohou mísit, alespoň podle New Scientistu. Přitom nemusí dojít k žádnému navázání polárních skupin na molekuly oleje (či jiné chemické modifikaci). Údajně úplně stačí zbavit vodu plynných příměsí. Rozum zůstává stát, člověk se přece ve škole učil, že polární a nepolární látky se prostě vzájemně nemísí…

Války v dávných dobách. Knihu, obsahující několik studií (či esejů) na toto téma představuje server Archeologica. Jen namátkou několik témat: První doklady o zastřelení člověka šípem známe zřejmě z mezolitu; násilných zraněních na lebkách přibývá podle archeologických nálezů v době neandrtálců. Starověké válečnictví nelze nahlížet jen z hlediska moderní válečné strategie, ale současně šlo o činnost do značné míry ritualizovanou.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.