Linky: První suchozemští živočichové – osud urychlovače částic – embryonální selekce – devitalizace – horniny z Marsu – kšefty s

Astronomie |

Kdy vylezli z moře na souš první živočichové? Jak lze komerčně využít vesmír? Co dnes stojí na místě největšího urychlovače částic, který byl stavěn v Texasu? Lidé, kteří pravidelně pijí alkohol, mají vyšší příjmy. Genetické modifikac ...




Kdy vylezli z moře na souš první živočichové? Jak lze komerčně využít vesmír? Co dnes stojí na místě největšího urychlovače částic, který byl stavěn v Texasu? Lidé, kteří pravidelně pijí alkohol, mají vyšší příjmy. Genetické modifikace bojují proti přemnoženým australským kaprům… Přinášíme další sbírku odkazů na české i zahraniční servery…

O objevu údajně nejstarších zkamenělých stop suchozemského živočicha píše iDnes. Údajně se jednalo o stvoření podobné stonožce, které se na pevné zemi procházelo již asi před 530 miliony let. Zajímavé je, že v té době možná ještě ani neexistovaly suchozemské rostliny. K problému ovšem zbývá dodat celá řada dalších informací, možností a hypotéz, genetické testy např. ukazují, že první suchozemské rostliny se mohly objevit již v prekambriu. Otázkou je i to, zda pohyb po souši měl pro živočichy význam ještě před tím,než sena souši objevily rostliny (do určité míry snad ano – např. schopnost přesunout se z vysychající tůně do jiné apod.). Každopádně se předpokládá, že první hmyz (či další členovci) vylezl na souš podstatně dříve než obratlovci.

Podruhé iDnes: Jak lze komerčně využívat vesmír? Nejde pouze o předplacené lety do kosmu. Na oběžné dráze Země může být například hotel nebo hřbitov… V článku najdete i informace o poměrně bizarním druhu podnikání, to jest prodeji pozemků na vesmírných tělesech (více informací). Opomenuto však bylo jedno velmi významné komerční využití vesmíru, to jest technologické procesy realizované ve stavu beztíže (např. výroba některých polovodičů, krystalizace apod.).

O embryonální selekci, tj. způsobu, jak zabránit početí dětí s vážným genetickým poškozením, píše již i vědecká rubrika Ihned (článek se zabývá pouze případy neplodných párů a zjevných genetických vad).

Kauza nedokončené výstavby zamýšleného největšího urychlovače částic je dobře známá. K čemu ale rozestavěný urychlovač v Texasu dnes slouží? Odpověď dává článek na serveru Ihned.

Další článek z Ihned popisuje úsilí dopravit na Zem vzorky hornin z Marsu.

Sociologická či možná spíše psychologická perlička: častější pijáci alkoholických nápojů mají údajně vyšší finanční příjmy. Článek na toto téma uvádějí Lidovky. Samozřejmě je otázkou, kde je příčina a kde následek – např. lidé s menším příjmem si mohou dovolit méně alkoholu atd.

K problematické metodě devitalizace se ještě vrací vědecká sekce Neviditelného psa.

Pravidelní týdenní přehled dění v kosmonautice přináší (v češtině) Space Portal

Na závěr New Scientist: Chytrá genetická modifikace má zabránit pohromě, kterou působí v australských řekách z Evropy zavlečený kapr. Po králících a kaktusech je tedy australský kontinent obětí další invaze…








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.