Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Linky: Sumerské cihly – rozhovor s Feynmanem – největší virus

Sumerové nemuseli cihly vypalovat, podle Feynmana není matematika tak těžká, jak se všeobecně soudí, geneticky modifikovaný virus by mohl léčit rakovinu, u Nového Zélandu ulovili nedospělou krakatici…

O tom, jak Sumerové zhotovovali cihly, se píše v časopisu Vesmír. Životnost cihel, z nichž byl postaven např. zikkurat v Uru, několikanásobně převyšuje dnešní výrobky. Vytvrzování cihel se však nemuselo provádět pouze pálením. Sumerové snad dokázali využívat i procesu tzv. geopolymerace, který probíhá už za studena. K polymeraci dojde např. tehdy, když k jílové hmotě přidáme popel a sůl (polymeraci křemičitanu v tomto případě katalyzují ionty alkalických kovů a kovů alkalických zemin). Autoři článku uvádějí, že analyzovali sumerskou cihlu a vyloučili, že by materiál byl vystaven vysoké teplotě.
Poznámka: Zajímavé je, že právě potřeba vypalovat obrovské množství cihel se někdy dává do souvislosti s mizením lesů v oblastech starých civilizací.
Více

Obsáhlý rozhovor s Richardem Feynmanem najdete ve vědecké sekci Neviditelného psa. Feynman v textu mj. říká, že vlastně neví, zda dělá věci srozumitelnými (toto tvrzení se objevuje v souvislosti s výukou, ale jistě by se to dalo vztáhnout i na jeho popularizační práce), ale prostě těmi "jednoduchými formulacemi" baví sám sebe. Feynman dále tvrdí, že vysoká matematika podle něj není oborem pro pár vyvolených, ale dokázalo by jí porozumět i větší množství lidí. "To, co jsme byli schopni zjistit o prirode mozna vypada abstraktne a nezvladnutelne pro nekoho, kdo to nestudoval, ale byli to jen trumberove, co to dali dohromady." Feynman se zde taktéž netají svým despektem k filozofům (konkrétně ke Spinozovi :-)).
Více

Francouzští vědci objevili největší známý virus. Virová DNA má délku až 800 tisíc párů bází, čímž překonává i některé bakterie. Podezření, že jde o virus, vzniklo díky tomu, že se "bakterii" parazitující na měňavce se nepodařilo mimo hostitele nijak kultivovat. Viry ovšem nemají vlastní metabolismus a jsou odkázáni na svého hostitele.
Více

Dinosauři byli kanibalové, píše Ihned
Více

U Nového Zélandu vylovili obří krakatici. Šlo teprve o nedospělého jedince vážícího kolem 150 kg.
Poznámka: výrok v textu, že krakatice požírají především vorvaně, působí trochu absurdně.
Více

Podruhé Idnes. Geneticky upravené viry by mohly pomáhat v léčbě některých forem rakoviny. Příslušný výzkum se přitom realizuje v ČR.
Více

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru