Pravidelná porce odkazů: V Egyptě byl objeven sarkofág z doby Staré říše, lidské vědomí lze modelovat i jinak než jako kvantový počítač, tuleni by mohli zachraňovat lidi, Sověti zkoušeli v 70. letech biologické zbraně, byl objeven nový roj asteroidů i zajímavý planetární systém…
O charakteru vědomí píše vědecká sekce Neviditelného psa. Stručně shrnuto: podle názorů obsažených v tomto článku by mysl mělo jít popsat jako klasický, nikoliv jako kvantový počítač. Vědomí by šlo popsat jako software, který je schopen sám sebe modifikovat na základě vstupů – jako analogie jsou uvedeny programy v LISPu nebo programovatelná hradlová pole.
Vědci objevili roj asteroidů, jeho stáří je odhadováno na pouhých 5,8 milionu let, píše vědecká sekce Tiscali. Astronomové mají radost, protože z podobného zdroje vznikla, jak se alespoň předpokládá, i samotná sluneční soustava.
Tuleni by se prý mohli naučit zachraňovat tonoucí lidi podobně, jako to dnes činí delfíni, píše Idnes. Na rozdíl od delfínů však bude tuleně k něčemu podobnému třeba vycvičit. A bude tu ještě jeden rozdíl: tuleni by měli působit hodně hluboko pod vodou. Ruské vědce k této myšlence údajně přivedla katastrofa ponorky Kursk.
Podruhé vědecká sekce Idnes. V Egyptě byl nalezen zřejmě nejstarší neporušený sarkofág. Mumie uvnitř by mohla být stará asi 4500 let, a datování nálezu tedy odpovídá stavbě největších pyramid v období Staré říše.
Ihned popisuje, jak byl nalezen planetární systém s planetou odpovídající Jupiteru.
Rozhovor s profesorem Václavem Hořejším o imunologii přináší opět Ihned.
Poslední dění na raketoplánu Endeavour popisuje Space Portal (česky).
Poslední odkaz vede na New Scientist. Zjistíte zde, jak ve v SSSR na počátku 70.let testovaly biologické zbraně.