Listopadový Vesmír: Smrt vědeckých stanic v divočině

Astronomie |

Konec většiny vědeckých stanic osamocených v tropické divočině nastane díky tomu, že jejich manažeři a další pracovníci v prostředí, kde nejsou "pod dozorem", postupně zcela propadnou svým povahovým zvláštnostem a obsesím a svými (už víceméně patologickými) výstřednostmi nakonec stanice zničí.




Listopadový Vesmír: Smrt vědeckých stanic v divočině

V listopadovém Vesmíru jsem tentokrát nenašel jediný článek, který by byl "vysloveně zajímavý", i když pár drobností by se zde přece jen našlo.

Nakonec se mi nejvíce líbil nikoliv sice "vědecký", ale vtipně napsaný text Vojtěcha Novotného z cyklu Papuánské polopravdy. Novotný zde uvádí, že konec většiny vědeckých stanic osamocených v tropické divočině nastane díky tomu, že jejich manažeři a další pracovníci v prostředí, kde nejsou "pod dozorem", postupně zcela propadnou svým povahovým zvláštnostem a obsesím a svými (už víceméně patologickými) výstřednostmi nakonec stanice zničí. Nepřítomnost zpětnovazebních kontrolních mechanismů uplatňovaných zbytkem společnosti může být sice vnímána jako subjektivně příjemná, ale ty konce… :-)
(autor článku sám je zakladatelem jedné tropické výzkumné stanice na Nové Guinei).

Na Science Worldu jsme v souvislosti s inspirací, kterou vědcům z Bell Labs poskytly mořské hvězdice a houby. Téma biomimetiky si našlo cestu i do listopadového Vesmíru. Článek Miloše Sedláka a Pavly Kašparové. Popisuje se v něm, že obvykle není nutné vyrábět stejné materiály jako jsou v živých organismech; žádoucích vlastností dosáhneme přidáním "funkčních skupin" na syntetické polymery. V článku najdete i záznam experimentu, jak vytvářet různé tvary/struktury krystalizací uhličitanu vápenatého na organické matrici.
Následuje vlastně lehce obdobný text Karla Bezoušky o chemických "mimikrech" v živých systémech. Zde je zajímavé samozřejmě využití při syntéze léčiv. Složité sloučeniny často můžeme napodobit jednoduššími, často především geometricky kompatibilními – přičemž účinek bude stejný.
V článku o korálech jsou zajímavé především "geometrické" obrázky, které připomínají spíše krystaly či matematické objekty než živé organismy (Vesmír se v posledních několika číslech stal graficky výrazně pestřejším a barevnějším). Článek Jehol zase popisuje evoluci křídového ekosystému, následuje pojednání o zvláštních houbách – roztřepenkách.
Mimochodem, na obálce Vesmíru je zmínka o nejhlubších zvukových vlnách, které vycházejí ultramasivní černé díry v kupě Perseus A. Tón leží 57 oktáv pod jednočárkovým C.
Lingvistická poznámka: Pavla Loucká v listopadovém Vesmíru uvádí, že slovo "klíč" mohlo původně znamenat pramen. Klíčov a další podobná místní jména tedy zřejmě odpovídala sídlům u vodních zdrojů (které byly i v minulosti samozřejmě klíčové :-)).








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.