Fyzika |
„Podnětem pro můj zájem o vysoušení pomocí mikrovlnné energie byly povodně v roce 2002. Pro vysoušení papírových dokumentů a knih, které byly povodněmi zničeny, se dá použít stejný způsob jako pro vysoušení textilních látek,“ říká Ing. Marika Pourová.
Při výrobě všech druhů textilních látek dochází k mnoha procesům – k barvení, napouštění impregnacemi pro zvýšení odolnosti a řadě dalších. Jedním ze základních procesů při výrobě textilií je vysoušení, které je v průběhu výroby použito i několikrát.
Tradičně se k tomuto procesu využívají zařízení pro konvekční přenos tepla, tzv. horkovzdušné sušičky, které jsou tvořeny velkými halami. Skrze ně prochází vysoušená textilie, okolo cirkuluje horký vzduch, který textilní látku vysouší a zároveň odvádí odpařenou vlhkost. Tento postup má své nevýhody, jakými jsou doba vysoušení a především energetická náročnost. V případě využití mikrovlnné energie se proces vysoušení může značně zkrátit. Spotřebovaná energie může být efektivněji využita, čímž je dosaženo i snížení nákladů na výrobu.
Skupina doktorandů z katedry elektromagnetického pole Fakulty elektrotechnické ČVUT se pod vedením prof. Ing. Jana Vrby, CSc. zabývá již od roku 2001 projektem využití mikrovlnného vysoušení v textilním průmyslu. Na tomto projektu skupina spolupracuje s experty z Fakulty textilií Technické Univerzity Liberec a s Výzkumným ústavem textilních strojů v Liberci.
Hlavní výhodou mikrovlnného ohřevu je nárůst teploty v celém objemu materiálu současně, díky čemuž je možné dosáhnout velkých energetických úspor a tím pádem i ekologické šetrnosti. Prakticky se jedná o to, že mikrovlnná energie prochází skrz ohřívanou textilii. Uvnitř této látky dochází k přeměně energie na teplo, následkem čehož se odpařuje z látky voda a dochází k jejímu vysoušení.
Mikrovlny pronikají pouze do určité hloubky materiálu, a může se jednat jak o textilie, tak o dřevo nebo potraviny, přičemž závisí na schopnostech daného materiálu absorbovat mikrovlnnou energii. Typickým příkladem je ohřev jídla k mikrovlnné troubě – téměř každý z vlastní zkušenosti ví, že ne vždy se podaří ohřát jídlo na stejnou teplotu v celém jeho objemu.
Skupina doktorandů katedry elektromagnetického pole FEL ČVUT se podílela na vývoji dvou typů systémů, pomocí kterých je možné vysoušet a testovat různé druhy textilních materiálů. První systém, tzv. rezonanční je určen pro pásovou výrobu textilních látek. Druhý, tzv. vlnovodný systém je možno využít při výrobě textilií, ale i při jejich testování a technologickém vývoji. Při vývoji a testování vlnovodného systému pro vysoušení textilií bylo použito klasické kuchyňské mikrovlnné trouby.
Využití mikrovlnného ohřevu v průmyslové výrobě skýtá nové obzory a další možnosti zkoumání. V současné době jsou oba systémy stále ve vývoji. V budoucnu by se tyto mikrovlnné sušičky textilií daly využít pro průmyslovou textilním výrobu a výrazně přispět ke snížení nákladů na výrobu. Mikrovlnná energie může být dále využita i při vývoji nových technologických procesů pro úpravu textilií.
Tento text je převzat se svolením časopisu Tecnicall, čtvrtletníku pražského ČVUT.
Webové stránky časopisu s dalšími texty ve romátu PDF
mikrovlna · mikrovlnná trouba · vysoušení
Linkuj | Jagg | Delicious | Facebook | vybrali.sme.sk
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.