Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Na Mars přes Měsíc, nebo jinak?

Skupina expertů na kosmický výzkum vyzvala NASA, aby se soustředila na let člověka k Marsu, poslala k vodě plány na stálou základu na Měsíci a uvažovala o přistání lidí na nějakém z blízkých asteroidů.

Mezi odborníky, kteří se sešli ve Stanfordu, byli i bývalí astronauti NASA a Scott Hubbard, dřívější ředitel NASA Ames Research Center. Výzva má samozřejmě i „politický“ rozměr. Americký Kongres v roce 2005 schválil současné priority NASA; po prezidentských volbách v USA přijde čas na úpravy výzkumného programu, respektive na definici priorit nových.

Už v plánu z roku 2005 se o misi na asteroid uvažuje. Experti ale nyní navrhují, aby tento projekt získal vyšší prioritu; naopak plán na vybudování stálé základny na Měsíci navrhují zcela odepsat, nebo alespoň odsunout do pozadí. Nicméně projekty na sobě nejsou tak docela nezávislé – základna na Měsíci se pokládala za krok k dobytí Marsu (což ale zase nebrání změnit plán a uskutečnit misi k Marsu i bez toho). Současný ředitel Mike Griffin při slyšení v Kongresu výzvu stanfordské skupiny mj. i z tohoto důvodu odmítl.
Spor se vede také o to, zda má NASA tyto projekty zajistit vlastními silami, nebo více spolupracovat „mezinárodně“. Experti ve Stanfordu vyzvali k druhé možnosti. I to je samozřejmě politikum: mezinárodní spolupráce by z pohledu USA mohla vesmírné projekty zlevnit, protože by je spolufinancovaly i další státy, na druhé straně by ale docházelo ke sdílené těch nejpokročilejších technologií, které mají mj. i vojenský význam. Jaké země by vlastně do této mezinárodní spolupráce měly být zahrnuty? Znepokojení v této souvislosti způsobil v USA třeba čínský test zbraně na sestřelování satelitů, k němuž došlo v loňském roce.

Zdroj: New Scientist

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru