O přežití nádorových onemocnění často rozhoduje psychický stav jedince. A protože samotný fakt onemocnění i vedlejší důsledky léčebných metod samozřejmě představují pro normálního člověka hroznou zátěž, je až s podivem, že se dosud v mnohem větší míře neuplatnilo podávání nejen prostředků proti fyzické bolesti, ale i antidepresiv.
Výzkumy ukázaly, že antidepresiva mohou mít na vývoj onemocnění i další příznivé účinky, protože aktivují lidský imunitní systém. Nově zveřejněná studie se netýká konkrétního výzkumu, ale jde spíše o přehled experimentů, jejichž výsledky byly v poslední době publikovány v odborných článcích (tedy meta-studie). Předpokládá se, že hlavní účinek antidepresiv v tomto případě souvisí s prostaglandiny, což jsou regulátory a spínače celé řady reakcí na buněčné úrovni. Nadměrná produkce prostaglandinů bývá dávána do souvislosti se spuštěním nádorového bujení. Antidepresiva snižují jejich koncentrace, takže možná ovlivňují i pravděpodobnost samotného vzniku nádorového onemocnění.
Antidepresiva kromě toho samozřejmě mírní následky chemoterapie, například zvyšují chuť k jídlu, zlepšují spánek, působí proti zvracení… Příznivé ochranné účinky mají i při ozařování. Působí i antimikrobiálně, a měly by tedy pomoci proti sekundárním infekcím tam, kde je imunitní systém narušen léčbou.
V původním článku se bohužel mluví spíše obecně o antidepresivech. Těch je však řada generací a i v rámci jedné generace se používá celá řada léků s různým chemickým složením. Konkrétně se zde ovšem zmiňuje venfalaxin v antidepresivech IV. generace (Effexor) a nefadozon. Účinné mají být i látky regulující metabolismus serotoninu.
Potíž je v tom, že, jak se i v článku uvádí, různí lidé reagují na různé z těchto látek různě (někdy se psychický stav může naopak zhoršit); takže by mělo být vyzkoušeno podávání více prostředků, na což ale už ve chvíli onemocnění nemusí být čas. Někdy by samotný biochemický efekt mohl být i opačný, například proto, že prostaglandiny mají celou řadu různých funkcí (navíc v různých orgánech). Nicméně podezření, že by užívání typu SSRI antidepresiv pozitivně korelovalo s rakovinou prsu, klinické studie nepotvrdily. Naopak lze říct, že obecně fungují jako cytostatikum a snižují imunitu nádorových buněk vůči léčbě – a celkově tedy jejich pozitivní účinek výrazně převyšuje negativní.
Zdroj: ScienceDaily
Poznámka:
Jak to bude u lidí, kteří antidepresiva užívají i normálně? Bude účinek větší nebo menší? (Jeden z rozdílů: Již mají nejspíš odladěné pro ně vhodné antidepresivum.)
Viz také
Nádorové buňky lze zasáhnout přes mitochondrie
Maniodepresivní psychóza a sebevražda: Prozac nenahradí lithium
Antidepresiva – léčba nemocného mozku