Užívání stejných komunikačních protokolů umožňuje přenos vědeckých dat z Marsu i na mezinárodní úrovni. Nedávno to demonstrovala evropská sonda Mars Express, která na Zemi předala data odeslaná z povrchu planety americkými rovery.
Celkem čtyři komunikační seance se uskutečnily ve dnech 3., 4., 6. a 13. srpna. Sonda Mars Express v jejich průběhu vyzkoušela různé režimy přenosu dat. Cílem experimentu bylo ověřit širší možnosti spolupráce mezi sondami kosmických agentur ESA a NASA. Spolehlivé komunikační spojení se sondami nejen na Marsu, ale i dalších planetách, je základem každé kosmické výpravy. Možnost využití spojovacích kapacit i "té druhé" kosmické agentury umožní oběma lepší pokrytí spojení se sondami zvláště při takových kritických operacích, jako je např. přílet sondy k planetě, její sestup do atmosféry či přistání na povrchu. V neposlední řadě se prodlouží časový interval komunikace, což znamená i více přenesených dat.
Při seanci uskutečněné 4. srpna se Mars Express nacházel 1400 km nad povrchem Marsu, ze kterého vysílal rover Opportunity. Během zhruba šestiminutového přeletu přijala evropská sonda 42,6 Mb dat – zahrnujících mj. i 15 snímků – která následně odeslala do svého řídicího střediska v německém Darmstadtu. Odtud byla data předána řídicímu týmu roveru, který sídlí v kalifornské Pasadeně.
Naopak seance z 3. a 6. srpna byly věnovány příjmu a předání slabého signálu s malým množstvím dat, který sonda typicky vysílá například právě při sestupu atmosférou jiné planety. Hlavní komunikační zařízení nejsou v takových okamžicích dostupná. A konečně poslední session byla zasvěcena demonstraci užitelnosti módu, ve kterém jsou z Dopplerova posunu rádiového signálu získány navigační údaje o poloze vysílající sondy. Všechny zmíněné experimenty proběhly úspěšně.
Skutečnost, ze i sondy různých států mohou spolu komunikovat, je dána použitím stejného komunikačního protokolu zvaného Proximity-1. Ten byl vyvinut v rámci Consultating Committee for Space Data Systems, což je mezinárodní sdružení pro standardizaci komunikačních technik v kosmickém prostoru.
Evropská sonda Mars Express obíhá kolem Rudé planety od vánoc loňského roku, zatímco americké rovery Spirit a Opportunity na jejím povrchu přistály 4. ledna, resp. 25. ledna. Oba rovery už dávno překročily svou životnost, ale i nadále pracují na povrchu Marsu navzdory drobným technickým potížím, které je potkávají. Se Zemí komunikují prostřednictvím amerických sond Mars Global Surveyor a Mars Odyssey, které jsou oběžnicemi planety.