Nejmenší fraktál

Chemie |

Základem nové struktury ionty železa a ruthenia. Atomy vytvoří šestiúhelníkovou strukturu, která sama ale funguje jako část většího šestiúhelníku – a tak dále.




První uměle připravenou molekulu s vlastnostmi fraktálu se podařilo vyvinout vědcům z University of Akron, Ohio University a Clemson University.
Podle článku, který vyšel v časopisu Science, jsou základem nové struktury ionty železa a ruthenia. Atomy vytvoří šestiúhelníkovou strukturu, která sama ale funguje jako část většího šestiúhelníku – a tak dále. Zatím tedy pouze při nízké teplotě a až do velikosti 12 nanometrů. Fraktál je možné zahlédnout pouze skenovacím tunelovým mikroskopem.

Protože fraktály mají strukturu nezávislou na volbě měřítka, je jasné, že takovéhle struktury mají vztah k samoorganizujícím se systémům, respektive různým nanozařízením, které by se samy dokázaly skládat/růst/kopírovat se. Bezprostředně je zmiňováno možné využití této konkrétní molekuly pro konstrukci molekulárních baterií či fotovoltaických článků.

Zdroj: Ohio University
http://news.research.ohiou.edu/news/index.php?item=298 (na téže adrese obrázky)

Poznámka: Po pravdě řečeno ale není moc jasné, jak se popsaný fraktál liší od pravidelného krystalu, který také své jednotky podobně nabalené na sebe a při krystalizaci se také „složí sám“.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.